Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministerstvo financí prodalo státní dluhopisy za 13,9 miliardy korun

Ministerstvo financí
Ministerstvo financí
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Ministerstvo financí dnes podle plánu prodalo ve dvou aukcích státní dluhopisy za 13,9 miliardy korun. Poptávka investorů převýšila objem dluhopisů nabídnutých do aukcí, chtěli je nakoupit v hodnotě 20,4 miliardy korun. Vyplývá to z údajů České národní banky (ČNB), která aukce zajišťovala.

Dluhopisy se splatností v roce 2031 ministerstvo nabídlo do aukce v objemu 9,1 miliardy korun. Zájem investorů byl zhruba o 50 procent vyšší, chtěli nakoupit cenné papíry za 13,6 miliardy korun. Průměrný výnos prodaných dluhopisů byl 4,36 procenta. Ve druhé aukci ministerstvo prodalo dluhopisy se splatností v roce 2034 v objemu 4,8 miliardy korun při poptávce 6,8 miliardy korun. Průměrný výnos byl 4,34 procenta.

Dnešní aukce byla prvním prodejem státních dluhopisů ve druhém pololetí, do konce července ministerstvo financí plánuje ještě jednu. Celkem chce za třetí čtvrtletí umístit na trh státní dluhopisy v nominální hodnotě do 125 miliard korun.

Podle červnové aktualizace Strategie financování a řízení státního dluhu ČR stát za první pololetí vydal střednědobé a dlouhodobé dluhopisy v nominální hodnotě 279,4 miliardy korun. Za celý rok plánuje emisi v objemu 400 až 500 miliard korun. Státní dluhopisy společně se státními pokladničními poukázkami slouží k financování rozpočtových deficitů a státního dluhu.

Témata:  Ministerstvo financí státní dluhopisy

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

16. července 2024 10:49

Půjčování lodí a šlapadel: Jak se chovat na vodě

Letní měsíce a stále častější tropické teploty lákají stále více lidí k vodním radovánkám. I pro ty však platí různá pravidla. Věděli jste, že i při projížďce na šlapadle se z vás stává účastník plavebního provozu, který by měl znát jeho základní pravidla a postup v krizových situacích? A víte, na co si dát pozor v půjčovně lodí nebo jiných plavidel?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Jak ušetřit v létě v domácnosti peníze? Na úsporné klimatizaci a levnější elektřině

Stále více českých domácností řeší horké letní teploty pořízením klimatizace. Jedná se o často nejefektivnější řešení, ale může také znamenat významný nárůst spotřeby elektřiny. Jak tedy vybrat energeticky úspornou klimatizaci a správného dodavatele elektřiny, aby se vám investice co nejrychleji vrátila? A aby vás co nejméně trápily účty za elektřinu?