Ministerstvo financí prodalo státní dluhopisy za 13,9 miliardy korun

Ministerstvo financí dnes podle plánu prodalo ve dvou aukcích státní dluhopisy za 13,9 miliardy korun. Poptávka investorů převýšila objem dluhopisů nabídnutých do aukcí, chtěli je nakoupit v hodnotě 20,4 miliardy korun. Vyplývá to z údajů České národní banky (ČNB), která aukce zajišťovala.

Ministerstvo financí

Dluhopisy se splatností v roce 2031 ministerstvo nabídlo do aukce v objemu 9,1 miliardy korun. Zájem investorů byl zhruba o 50 procent vyšší, chtěli nakoupit cenné papíry za 13,6 miliardy korun. Průměrný výnos prodaných dluhopisů byl 4,36 procenta. Ve druhé aukci ministerstvo prodalo dluhopisy se splatností v roce 2034 v objemu 4,8 miliardy korun při poptávce 6,8 miliardy korun. Průměrný výnos byl 4,34 procenta.

Dnešní aukce byla prvním prodejem státních dluhopisů ve druhém pololetí, do konce července ministerstvo financí plánuje ještě jednu. Celkem chce za třetí čtvrtletí umístit na trh státní dluhopisy v nominální hodnotě do 125 miliard korun.

Podle červnové aktualizace Strategie financování a řízení státního dluhu ČR stát za první pololetí vydal střednědobé a dlouhodobé dluhopisy v nominální hodnotě 279,4 miliardy korun. Za celý rok plánuje emisi v objemu 400 až 500 miliard korun. Státní dluhopisy společně se státními pokladničními poukázkami slouží k financování rozpočtových deficitů a státního dluhu.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky