Chcete sociální dávky? Čtěte, co hrozí

Původní plány státu, že bude výplata doplatku na bydlení omezena pouze na jeden rok, se zřejmě nevyplní. V budoucnu se však možná změní pravidla pro vyplácení sociálních dávek a ti, kteří budou požadovat například doplatek na bydlení, budou muset například nejprve prodat svůj majetek, aby potřebné prostředky získali.

Diskuse: 3

660
reklama

Podle původního návrhu novely zákona měli mít lidé nárok na doplatek na bydlení i na jiné, než pouze bytové prostory, v okamžiku, kdy v nich bydlí. Vyplácení dávek ale mělo být omezeno na půl roku, popřípadě na rok, pokud si dotyční aktivně hledali nové bydlení.

Z nového návrhu, které ministerstvo práce a sociálních věcí poslalo do připomínkového řízení, toto časové omezení podle informací serveru Týden.cz vypadlo a v mnoha směrech se tak výplata doplatku na bydlení zřejmě zpřísní.

Nejpodstatnější změnou tak projde zejména žádost samotná, kdy žadatel o doplatek bude muset prokázat, že udělal vlastním přičiněním maximum pro to, aby si zvýšil příjmy, a to například prodejem svého majetku. Případný doplatek se navíc odvozuje od výše příjmů a nárokovat si jej mohou pouze ti, kteří si podle serveru nemohou příjem "zvýšit vzhledem ke svému věku, zdravotnímu stavu nebo z jiných vážných důvodů vlastním přičiněním."

"Zvýšením příjmu vlastním přičiněním se rozumí zvýšení příjmu řádným uplatněním návrhů a pohledávek a prodejem nebo jiným využitím majetku," cituje server Petra Sulka z tiskového odboru ministerstva práce.

Není to jediná zásadní změna, kterou novela zákona přinese. V ohrožení jsou také lidé s podepsanou dohodou o provedení práce, která jim prý nově znemožní si o dávku zažádat, a to i přesto, že v rámci této smlouvy nic nevykonávají a nemají z ní žádný příjem.

Novela by měla rovněž přinést jednu pozitivní změnu, a to pro starobní důchodce, kterým by se upravilo současné hodnocení doplatku. V současnosti se posuzuje plných sto procent jejich penze, v budoucnu by to však mělo být pouze osmdesát procent.

Diskuze: Chcete sociální dávky? Čtěte, co hrozí

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 3, poslední 30.11.-0001 00:00 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 3 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související:

reklama

Fokus

Aktuálně

Doporučujeme

Zobrazit: mobil | klasicky