Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína zakázala dovoz prasat ze Slovenska kvůli africkému moru

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Čína dnes zakázala dovážet ze Slovenska vepře domácí, divoká prasata a produkty z nich, aby zabránila šíření afrického moru prasat. Informovaly o tom čínské celní úřady, které dnes citovala agentura Reuters. Čínské opatření následuje poté, co na Slovensku byly na přelomu července a srpna zaznamenány první dva případy nákazy africkým morem prasat.

S touto vysoce nakažlivou nemocí se potýká i Čína, která je největším producentem vepřového na světě. Od prvního výskytu v srpnu 2018 byl africký mor prasat zjištěn v každé provincii a oblasti pevninské Číny, stejně jako na ostrově Chaj-nan a v Hongkongu.

Minulý týden dovoz vepřového masa ze Slovenska a z Bulharska zakázalo Bělorusko. V Bulharsku už africký mor prasat postihl šest velkochovů, ve kterých muselo být utraceno více než 120.000 vepřů. Experti varují, že Bulharsko možná bude muset zlikvidovat na 600.000 vepřů a že by mohlo přijít o veškerý chov prasat.

S prasečím morem loni mělo velké problémy Rumunsko, které muselo vybít minimálně 400.000 prasat.

Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění prasat domácích i divokých. Nakažená zvířata se neléčí, musejí se usmrtit, vakcína neexistuje. Pro lidi není virus této nemoci nebezpečný.

V České republice se africký mor prasat poprvé objevil v roce 2017. Letos v březnu Evropská komise informovala, že nemoc se v Česku podařilo vymýtit.

Témata:  Čína Slovensko africký mor Vepřové maso

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy