Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakouský prezident formálně odvolal vládu kancléře Kurze

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen dnes formálně odvolal vládu kancléře Sebastiana Kurze, jíž parlament v pondělí vyslovil nedůvěru. Zároveň pověřil stávající členy kabinetu správou svých úřadů do jmenovaní nové přechodné vlády. Kabinet nově povede lidovecký vicekancléř a ministr financí Hartwig Löger. Končící předseda vlády Kurz se ceremonie nezúčastnil, informovala agentura APA.

Parlament v pondělí vyslovil nedůvěru stávajícímu kancléři Kurzovi i celé jeho poloúřednické vládě, která měla zemi dovést k předčasným volbám po rozpadu koalice Rakouské lidové strany (ÖVP) a korupčním skandálem zasažené Svobodné strany Rakouska (FPÖ).

Pokračování stávajících ministrů ve výkonu funkce je pouze dočasné. Bude trvat jen do doby, než získá důvěru nová úřednická vláda. Van der Bellen podle agentury APA věří, že dohody na jejím vytvoření lze dosáhnout do konce týdne či začátku týdne příštího. Hlava státu je za tímto účelem v kontaktu s představiteli politických stran, neboť nová vláda musí získat důvěru parlamentu.

Podle rakouské ústavy musí prezident formálně stávající vládu odvolat a hned ji zase jmenovat. Jedinou personální změnou je v tomto případě rošáda na postu kancléře, kde Kurze nahradil ministr financí Löger.

APA s odvoláním na prohlášení mluvčího ÖVP uvedla, že expremiér Kurz nehodlá přijmout mandát poslance, který po dobu kancléřské funkce nevykonával. Namísto toho se chce věnovat kampani před zářijovými volbami a objíždění regionů.

Témata:  Rakousko vláda

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy