V Rakousku zavírají sjezdovky, pravidla zpřísňuje i Řecko

V Rakousku dnes začínají platit nová opatření, jež mají snížit šíření koronavirové nákazy. Rakouská vláda jde podobnou cestou jako další evropské země. Podle krizového experta Světové zdravotnické organizace (WHO) Michaela Ryana jsou ale lidé z nových opatření unavení a frustrovaní. "Evropské vlády čelí velmi těžké situaci," uvedl v pondělí. Striktní uzávěra začíná platit na severu Řecku a další zpřísnění chystá Itálie.

Ilustrační fotografie
reklama

I když v posledních dvou dnech počet nových případů nákazy koronavirem v Rakousku klesal a v pondělí bylo nových případů 4000, podle ministra zdravotnictví Rudolfa Anschobera stále hrozí přetížení nemocnic. V alpské zemi dnes začínají platit striktní opatření. Ode dneška Rakušané nesmějí vycházet z domovů od 20:00 do 06:00, zavřené budou restaurace, bary či muzea. Hotely nesmějí ubytovávat turisty. Na středních a vysokých školách je zavedena distanční výuka. Kvůli nařízení rakouské vlády se úplně uzavřou i některé lyžařské areály, například oblíbené středisko Kaprun.

Dva týdny plošné uzávěry čeká ode dneška sever Řecka, kde je výskyt nákazy v rámci země nejsilnější. V Soluni platí až na výjimky zákaz domácích i mezinárodních letů. Zpřísnění pravidel a povinné uzavření barů, restaurací, muzeí či posiloven ode dneška na měsíc platí v Athénách a v Attice. Na celé Řecko je rozšířen zákaz nočního vycházení. Země, kde žije zhruba 11 milionů obyvatel, hlásí nižší počty nakažených koronavirem než většina Evropy, za neděli přibylo 1678 případů.

Italský premiér Giuseppe Conte má dnes podepsat výnos s novými opatřeními proti koronaviru. Itálie zaznamenává zrychlení šíření nákazy, minulý týden se denní počet nově nakažených vrátil nad 30.000. Výnos by měl rozdělit italské regiony podle rizika nákazy, zakázat cesty mezi regiony s odlišným stupněm rizika, zavést distanční výuku na středních a vysokých školách nebo snížit kapacitu vozů hromadné dopravy.

Ve 12:30 vystoupí na tiskové konferenci o aktuální epidemické situaci v Německu ministr zdravotnictví Jens Spahn. Od 14:00 bude zemský sněm německé spolkové země Durynska na zvláštním zasedání jednat o tom, zda by zákonodárci měli mít větší vliv na zavádění karanténních opatření.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky