Hranice dál padají, lze jet do Rakouska i Maďarska

Česká republika a Slovensko dnes po čtvrtečním uvolnění režimu na svých společných hranicích ke stejnému kroku přistoupily i vůči Maďarsku a Rakousku. K obnovení průjezdnosti střední Evropou po zmírnění koronavirové epidemie se zatím nepřipojilo Polsko. Také při cestách do Německa by lidé měli mít důvod, ale při návratu už není vyžadován test na koronavirus. Ministři vnitra zemí EU vyjádřili ochotu otevřít vnitřní hranice od 15. června, s výjimkou španělských. Stále zjevnějším epicentrem pandemie je po Číně, Evropě a Spojených státech Latinská Amerika.

Ilustrační fotografie
reklama

Snadněji by ode dneška mělo být možné cestovat například z Hamburku do Budapešti nebo třeba až k chorvatskému pobřeží Jaderského moře. Slovenský premiér Igor Matovič na slovensko-maďarské hranici zdůraznil, že uvolnění se týká i veřejné dopravy na mezinárodních linkách. Čeští dopravci už oznámili, že začnou s postupným obnovováním spojů do okolních zemí.

Německo podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka zatím nepřistoupilo na úplné zrušení omezení, důležité ale podle něj je, že Němci do Česka mohou bez omezení na nákupy. Z okolních zemí zatím zvláštní režim zachovává Polsko. Podle Petříčka dosud Varšava neuvedla ani orientační termín, kdy s otevíráním počítá.

Velká většina států EU chce otevřít hranice uvnitř unie do 15. června, všechny nejpozději do konce měsíce. Otevření vnějších hranic by mohlo přijít v červenci, shodli se dnes unijní ministři vnitra. Podle informací ČTK chce až na konci června rušit omezení na hranicích Španělsko.

Šíření epidemie mají údajně pod kontrolou například i francouzské úřady a podle šéfa vědecké rady radící tamní vládě Jeana-Françoise Delfraissyho by to tak mělo zůstat i v příštích měsících. Naznačil přitom, že vir je možná "citlivý" na zvyšování teplot. Tempo růstu bilance obětí je ve Francii poslední dva týdny poměrně stabilní, přičemž dohromady se nakazilo téměř 190.000 lidí a zemřelo zhruba 29.000.

Rusko má oficiálně téměř 450.000 potvrzených případů nákazy koronavirem, nejvíc po USA a Brazílii, a 5528 mrtvých, což je v poměru k počtu infikovaných poměrně nízký počet. Za minulých 24 hodin přibylo 8726 nakažených a 144 mrtvých.

Mimo Evropu i na celém světě mají největší počty nakažených i zemřelých Spojené státy. Za uplynulých 24 hodin tam zemřelo dalších 1021 lidí s covidem-19, dohromady už přes 108.000. Nákaza virem SARS-CoV-2 se v USA potvrdila už u 1,87 milionu lidí. Ačkoli se šíření koronaviru od poloviny dubna v USA zpomaluje, řada odborníků se obává další vlny kvůli protestům proti rasismu v USA.

Prudčeji než v USA se koronavirus aktuálně šíří v některých zemích Latinské Ameriky, která je v současnosti epicentrem pandemie covidu-19. Brazílie už třetí den v řadě hlásí rekordní počet mrtvých s covidem-19, a v počtu zemřelých (34.021) ve čtvrtek předstihla Itálii; více už jich mají jen USA a Británie. Za uplynulých 24 hodin tamní ministerstvo zdravotnictví hlásí rekordních 1437 úmrtí a 30.925 nových případů nákazy.

Mexické ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek informovalo o rovněž rekordním nárůstu 4442 případů nákazy koronavirem a 816 úmrtích. Počet potvrzených případů infekce v zemi tak vystoupil na 105.680 a dohromady 12.545 lidí s onemocněním covid-19 zemřelo. Nákaza silně zasáhla také Peru, Ekvádor, Chile a Panamu.

Při léčbě covidu-19 se do hry opět vrací antimalarikum hydroxychlorochin, které americký prezident Donald Trump začal užívat jako prevenci proti onemocnění covidem. Tři ze čtyř autorů stáhli vědeckou studii, podle které může tento lék lidem uškodit. Připustili pochybnosti o kvalitě a ověřitelnosti použitých dat.

Koronavirus má i nepřímé dopady na zdraví populace. Podle Lékařské univerzity ve Vídni průměrný Rakušan, který strávil šest týdnů prací z domova, přibral dvě kila.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky