Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zaměstnavatelé e-neschopenky chtějí, přesto se projekt odkládá. Proč?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Projekt elektronické neschopenky od příštího roku spuštěn nebude, neboť tento uzákoněný termín nebude možné naplnit.

Lékaři mohou elektronicky neschopenky vystavovat už nyní a mohou u něj využít takzvané e-podání. Potřebují k tomu jen počítač s internetem a lékařský software, který službu e-podání podporuje."Asfaltové dálnice pouze rekonstruujeme, avšak digitální informační dálnice vesele budujeme. eGovernment rozjel velké komunikační projekty jakou jsou EET, nebo datové schránky. V business sektoru již řadu let funguje elektronická fakturace s EDI, v lékárnách e-recepty.

Tuto digitalizační euforii však nesdílejí všichni stejnou měrou. Administrativa ve zdravotnictví ji zatím odolává. Neschopenka je relativně jednoduchý dokument s několika málo informacemi, z nichž žádné by neporušovaly a neporušují lékařské tajemství. Přesto se zatím pro e-neschopenku jízdní pruh na digitálních dálnicích nenašel, říká Jan Mrvík, výkonný ředitel společnosti EDITEL.Proč je tak složité, poslat jednoduchý strukturovaný dokument elektronicky, zabezpečeným komunikačním kanálem? Proč se to opět o měsíce či dokonce roky odkládá, když je po takové službě od státu jasně deklarovaná poptávka ze strany zaměstnavatelů?" 

Témata:  neschopenka e-neschopenka nemoc počítače

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy