Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

eNeschopenka je zastavená účelově, říkají Piráti

Léky, ilustrační fotografie
Léky, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Piráti kritizují obstrukce vlády v demisi vedoucí k oddalování elektronizace veřejné správy. Jedním z projektů, který měl pirátskou podporu vzhledem k naplňování principu eGovernmentu, je právě eNeschopenka. Fungovat přitom měla už od 1. ledna 2019.

Ministryně práce a sociálních věcí v demisi Jaroslava Němcová však má k projektu celou řadu výtek, v mnoha případech však mlží anebo uvádí nepravdy. Piráti Němcovou v záležitosti již dříve interpelovali, ministryně však otázky nedokázala kompetentně zodpovědět. Dnes se nad eNeschopenkou schází premier Andrej Babiš a ministryně Němcová s vedením České správy sociálního zabezpečení.„Dvě podstatné analýzy, které měly podepřít zavedení eNeschopenky do praxe, účelově zastavilo současné vedení ministerstva. Tím paralyzovalo přípravný harmonogram a práce se začala hroutit na mnoha úrovních. Paradoxně řada problémů, které ministryně v demisi Němcová projektu vytýká, vzniklo právě obstrukcemi jejích náměstků. Je to tedy buďto účelovka anebo nekompetentní managment,“ komentuje situaci pirátský předseda Podvýboru pro IT a dávkové systémy Lukáš Kolářík.

„Ministryně se soustředila na personální změny, které ohrozily pokračování projektu, a ne na naplnění harmonogramu. Z resortu navíc nyní odchází. Proč podkopává dlouhodobé projekty, u jejichž zrodu nestála? Proč se obklopila lidmi, kteří tento projekt pohřbili? Tím, kdo ve finále na situaci doplatí, jsou občané České republiky. Fungující eNeschopenka naplánovaná na 1.1.2019 jako dobrovolný prvek mohla prospět zaměstnancům i lékařům,“ dodává pirátská místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku Olga Richterová.

Témata:  neschopenka Pirátská strana Jaroslava Němcová Andrej Babiš léky

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy