platby přes internet

Ilustrační fotografie

Neoprávněně stržené peníze za služby na internetu. Na co si dát pozor a co v takové situaci dělat?

Finance

Skrze internet se dá najít obrovské množství rozličných služeb, od úvěrových kalkulaček, přes aplikace na tvorbu životopisu, slovníky a překladače až po výukové lekce téměř jakýchkoliv dovedností. Nemalá část z těchto služeb může být zpoplatněna. Může se stát, že si taková služba strhne peníze z karty spotřebitele neoprávněně, anebo mu neočekávaně naúčtuje poplatek bez předchozího upozornění. Na co si dát pozor a co v takové situaci dělat?

Komerční banka

České banky čelí kybernetickým útokům. Klienti se nemohou přihlásit do bankovnictví

Aktuality

Některé české banky se potýkají s výpadky internetového a mobilního bankovnictví nebo svých webů. Problémy hlásí Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB, Air Bank i Fio banka. Vyplývá to ze sdělení jejich mluvčích a informací na sociální síti X, dříve twitter. Mluvčí České bankovní asociace (ČBA) Radek Šalša ČTK řekl, že banky zaznamenaly kybernetické útoky, podle mluvčího Fio banky Jakuba Heřmánka jde o organizovaný útok ze zahraničí. ČTK zjišťuje vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Ilustrační fotografie

Nákupy na sociálních sítích: Na co si dát pozor?

Ekonomika

Sociální sítě se staly nejen místem sdílení roztomilých fotografií domácích mazlíčků a fotek z dovolené, ale také rušným tržištěm nepřeberného množství produktů a služeb. Díky online světu tak spotřebitelé mnohdy nakoupí přes pár kliknutí. A mnohdy výhodněji. Pohodlnost takových nákupů ale může být v některých případech vykoupená riziky, na které je třeba dát si pozor.

Ilustrační fotografie

Přeshraniční platby za nákupy po internetu se zřejmě budou evidovat

Finance

Poskytovatelé platebních služeb zřejmě budou muset poskytovat Finanční správě ČR informace o platbách za přeshraniční internetové nákupy. Předpokládá to novela zákona o dani z přidané hodnoty (DPH), kterou ve středu projedná vláda. Novela převádí do českého práva evropskou směrnici, která by měla přispět k účinnějšímu boji proti podvodům při platbách DPH.

Bitcoin, virtuální měna

Platební systémy Revolut, PayPal, bitcoin. Který se hodí pro vás a proč?

Finance

Česká e-commerce scéna má za sebou veleúspěšný rok a s jejím růstem souvisí také poměrně rychlá dynamika změn. V oboru internetového podnikání se tak objevují nové platební systémy, které přinášejí řadu výhod a odlišností oproti těm klasickým bankovním. Který se hodí pro vás a proč? Srovnali jsme s odborníky ty nejdiskutovanější za poslední dobu – elektronickou peněženku PayPal, Revolut a platbu v bitcoinech.

Ilustrační fotografie

Čtyři e-shopy nezákonně vybíraly poplatky. Inspekce jim uložila pokuty

Aktuality

Čtyři e-shopy dostaly od liberecké pobočky České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu v součtu za 50.000 korun. Podle zjištění inspektorů nezákonně vybíraly poplatky za odběr starých elektrospotřebičů. Jednomu e-shopu uložila inspekce pokutu 20.000 korun, ostatním třem po 10.000 Kč. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informovala mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Ilustrační fotografie

Jak můžete platit na internetu. A na co je dobré si dávat pozor?

Finance

Dobírka stále patří mezi nejpoužívanější způsoby plateb při nakupování na internetu, existuje ale řada dalších online platebních metod. Ty umožňují zpravidla rychlejší a pohodlnější placení, díky čemuž lze nakupovat online bez zbytečného čekání. Jaké možnosti placení můžete na internetu využít? Které jsou více a které méně bezpečné a na co je dobré si dávat pozor?

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Češi na internetu nejčastěji platí bankovním převodem

Podle nejnovějšího průzkumu společnosti DPDgroup Češi při nákupu na internetu nejvíce preferují platbu bankovním převodem, tuto možnost využívá 58 % z nich. Podobně to mají Poláci (52 %) a Estonci (68 %). V České republice 48 % lidí upřednostňuje platbu kartou online a 47 % lidí dobírku. V zemích Evropy převládá digitální peněženka jako PayPal nebo Alipay (42 %), platba kartou online (35 %) a platba kartou při převzetí (24 %).

Ilustrační fotografie

Sněmovna schválila větší bezpečnost placení na internetu

Aktuality

Poslanci odhlasovali nový zákon o platebním styku z dílny Ministerstva financí. Nový zákon zvyšuje standardy bezpečnosti plateb a posiluje práva uživatelů platebních služeb v případě ztráty, odcizení, nebo zneužití platebního prostředku a upravuje inovativní způsoby placení přes internet. „Cílem nového zákona je maximální ochrana uživatelů v platebním styku a usnadnění jejich přístupu k vlastním financím,“ doplňuje ministr financí Ivan Pilný.

Ilustrační fotografie

Přes PayU Češi loni on-line zaplatili 7 miliard korun

Finance

Přední zprostředkovatel on-line plateb v České republice, společnost PayU, měla v loňském kalendářním roce tržby 7 miliard korun. To je o 36 % více než v roce 2014 a dvojnásobek oproti roku 2013. Letos firma čeká další růst v řádu desítek procent. PayU má zhruba čtvrtinový podíl na všech online platbách českých zákazníků a společně s Českou spořitelnou a ČSOB patří k nejvýznamnějším a největším hráčům v oboru.

Ilustrační fotografie

Skoro každý Čech již nakoupil na internetu

Aktuality

Podle výsledků průzkumu MasterIndex používá internet téměř každý den 94 % respondentů, 93 % dotázaných má nějakou zkušenost s nákupy online. Téměř polovina lidí (40 %) přitom uvedla, že si produkty a služby zajišťuje přes internet velmi často.

Moderní způsob placení přes internet

Finance

Moderní způsob placení přes internet

Objednáváte-li si často zboží a především služby přes e-shopy, jistě jste již mnohokrát řešili onu zásadní otázku – jaký zvolit způsob platby?

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy