osobní bankrot

Ilustrační fotografie

V květnu v ČR stoupl počet osobních bankrotů i návrhů na ně

Finance

Letos v květnu bylo v Česku vyhlášeno 1215 osobních bankrotů, což bylo o 184 více než v dubnu. Zároveň bylo podáno 1271 návrhů na osobní bankrot, o 188 více než v předešlém měsíci. Vyplývá to ze statistik společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, které má ČTK k dispozici.

Ilustrační fotografie

V listopadu přibylo osobních bankrotů i návrhů na ně

Finance

V listopadu bylo v ČR vyhlášeno 1297 osobních bankrotů, což bylo o 87 více než v říjnu. Zároveň bylo podáno 1325 návrhů na osobní bankrot, o 95 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze statistik společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, které má ČTK k dispozici.

Práce v kanceláři

V září klesl počet osobních bankrotů, návrhů na ně přibylo

Finance

V září bylo v ČR vyhlášeno 1271 osobních bankrotů, což bylo o 13 méně než v srpnu. Zároveň bylo podáno 1298 návrhů na osobní bankrot, o 45 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze statistik společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, které má ČTK k dispozici.

Ilustrační fotografie

Osobní bankrot: Přehled nových pravidel oddlužení platných od 1. června

Finance

Od 1. června 2019 začnou platit nová pravidla osobního bankrotu, která vyplývají z letos schválené novely insolvenčního zákona. Vstup do oddlužení i jeho úspěšné ukončení již nebudou limitovány dosavadní podmínkou, že dlužník v jeho průběhu musí splatit alespoň 30 procent svého dluhu. Nově budou dlužníci moci využít také zkrácenou variantu oddlužení, při které budou osvobozeni od zbylé části dluhu již po 3 letech, pokud z něj do té doby zvládnou splatit alespoň 60 procent. Zvýší se také nezabavitelná částka, nad kterou se lidem v osobním bankrotu bude srážet mzda bez omezení. Co všechno tedy dlužníka čeká, pokud se rozhodne vypořádat se svými dluhy prostřednictvím osobního bankrotu?

Ilustrační fotografie

Oddlužení 2019: Co vše se změní pro dlužníka v osobním bankrotu?

Finance

Lidé v osobním bankrotu si od letošního roku polepší. Vlivem růstu normativních nákladů na bydlení se z původních 6 225,33 Kč na stávajících 6 428,67 Kč zvedla nezabavitelná částka, kterou má každý dlužník v insolvenci právo si ponechat. Spolu s tím se z 9 338 Kč na 9 643 Kč zvýšila částka, nad kterou se při oddlužení formou splátkového kalendáře sráží dlužníkovi zbytek čisté mzdy bez omezení. Z této částky se také dále vypočítává hodnota jednotlivých splátek. Pokud dojde ke schválení novely insolvenčního zákona, budou pravděpodobně od 1. července tohoto roku platit mírnější podmínky pro vstup do oddlužení tak, aby bylo umožněno většímu počtu dlužníků.

Ilustrační fotografie

Finance

Osobní bankrot? Oddlužení bude snazší. Ale jen pro ty, kteří o to opravdu stojí

V lednu zamířila do Poslanecké sněmovny novela insolvenčního zákona, která mění parametry osobního bankrotu. Stávající podmínku, podle níž musí dlužník uhradit v pěti letech 30 procent svých dluhů, novela doplňuje o další varianty. Nově by bylo možné i sedmileté oddlužení, ve kterém by lidé v dluhové pasti nevrátili v krajním případě nic. Osobní bankrot v principu řeší jen důsledky, a nikoliv příčiny.

Ilustrační fotografie

Osobní bankrot? Vláda chce zmírnit podmínky

Finance

I přes některá pozitivní opatření minulé vlády je v České republice stále vedeno okolo 4, 5 milionu exekucí. Nelepší se ani situace tzv. vícečetných exekucí. Zhruba polovina lidí s exekucí jich má na sebe vedeno čtyři a více.

Ilustrační fotografie

Počet osobních bankrotů byl v září nejnižší za 6 let

Ekonomika

V září letošního roku bylo vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, 445 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 881 osobních bankrotů. Počet osobních bankrotů tak byl nejnižší za posledních 6 let. Zároveň bylo podáno 77 návrhů na bankrot obchodních společností, 394 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 851 návrhů na osobní bankrot.

Ilustrační fotografie

Osobní bankrot: Kolik při něm lidé dluží?

Ekonomika

V České republice mají zkušenost s osobním bankrotem občané všech věkových kategorií. Nejproblematičtější skupinu představují osoby ve věku 35–44 let. Napříč všemi generacemi je více dlužníků mezi muži. V průměru má občan v insolvenci devět věřitelů a závazky ve výši 908 171 Kč. Vyplývá to z výzkumu projektu Zdluhu.cz, který nově poskytuje dluhové poradenství a zajišťuje zpracování žádostí o osobní bankrot.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

V dubnu bylo vyhlášeno 1 523 osobních bankrotů, nejvíce za poslední rok

Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů se meziročně snížil o 7 %. V dubnu letošního roku bylo vyhlášeno 80 bankrotů obchodních společností, 690 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1 523 osobních bankrotů. Oproti březnu je počet bankrotů vyšší ve všech kategoriích. Naopak počet bankrotů za posledních 12 měsíců je ve všech sledovaných kategoriích nižší než v předcházejícím období. Vyplývá to z analýzy provedené z dat portálu www.informaceofirmach.cz společnosti CRIF obsahujícího údaje o podnikatelských subjektech z České i Slovenské republiky.

Ilustrační fotografie

Počet osobních bankrotů opět roste

Ekonomika

Počet bankrotů obchodních společností se snižuje již tři měsíce po sobě. V červenci letošního roku bylo vyhlášeno méně bankrotů obchodních společností, naopak počet bankrotů fyzických osob podnikatelů vzrostl. Právě tak i počet osobních bankrotů byl vyšší než v červnu. Počet návrhů na bankrot obchodních společností zůstal stejný jako v předchozím měsíci, počet návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a na osobní bankrot se snížil. Vyplývá to z analýzy provedené z dat portálu www.informaceofirmach.cz obsahujícího údaje o podnikatelských subjektech z České i Slovenské republiky.

Ilustrační fotografie

Osobní bankrot chrání dlužníky před exekucí. Není ale pro každého

Ekonomika

Podle Exekutorské komory za poslední rok a půl o polovinu vzrostl počet lidí, na které jsou uvaleny tři nebo i více exekucí. V Česku jich je 350 tisíc. Výjimkou nejsou ani lidé, kteří mají přes deset exekucí. Těch je kolem 100 tisíc. Řešením, jak se zbavit dluhů a exekucí zároveň, může být vyhlášení osobního bankrotu, informuje Vše pro insolvenci.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy