Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet osobních bankrotů opět roste

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Počet bankrotů obchodních společností se snižuje již tři měsíce po sobě. V červenci letošního roku bylo vyhlášeno méně bankrotů obchodních společností, naopak počet bankrotů fyzických osob podnikatelů vzrostl. Právě tak i počet osobních bankrotů byl vyšší než v červnu. Počet návrhů na bankrot obchodních společností zůstal stejný jako v předchozím měsíci, počet návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a na osobní bankrot se snížil. Vyplývá to z analýzy provedené z dat portálu www.informaceofirmach.cz obsahujícího údaje o podnikatelských subjektech z České i Slovenské republiky.

V červenci letošního roku bylo vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, což je o 22 méně než v červnu. K poklesu dochází již třetí měsíc po sobě. Jedná se také o nejnižší počet za jeden měsíc od listopadu 2014. Návrhů na bankrot obchodních společností bylo 181, stejně jako v červnu. Bankrotů fyzických osob podnikatelů bylo v červenci vyhlášeno 748 (o 109 více oproti červnu), návrhů na ně bylo podáno 809 (o 130 méně). 

„Meziročně se počet bankrotů obchodních společností snížil o 19 %, zatímco u fyzických osob podnikatelů se zvýšil o 32 %. Po odpočtu oddlužení se však počet bankrotů fyzických osob podnikatelů naopak snížil o 11 %,“ upozorňuje Věra Kameníčková, analytička CRIF – Czech Credit Bureau.

V červenci nebyl v Pardubickém, Libereckém a Středočeském kraji vyhlášen ani jediný bankrot obchodních společností. Nejvíce bankrotů za červenec bylo vyhlášeno v Praze (22) a Jihomoravském kraji (10). V posledních 12 měsících bylo vyhlášeno nejméně bankrotů obchodních společností v Karlovarském kraji, a to 20. Následuje Liberecký kraj se 30 bankroty. Meziročně se počet bankrotů obchodních společností snížil ve všech krajích mimo dvou –  Karlovarského (+ 18 %) a Jihočeského (+ 13 %).

Živnostníci v červenci nejvíce bankrotovali v Moravskoslezském (106) a Středočeském kraji (80), naopak nejméně v Praze (18) a kraji Vysočina (29 bankrotů). Meziročně se počet bankrotů fyzických osob podnikatelů zvýšil ve všech krajích s výjimkou Karlovarského a Plzeňského kraje.

Osobní bankrotyV červenci bylo vyhlášeno 1 522 osobních bankrotů, což je více než v červnu (o 197 bankrotů). Snížil se naopak počet podaných návrhů na osobní bankrot – o 283 návrhů na 1 609, což je prozatím druhý nejnižší počet návrhů za měsíc v letošním roce, nejméně jich bylo v lednu 2015.

V posledních 12 měsících bylo vyhlášeno 17 304 osobních bankrotů, a to je o 2 663 bankrotů méně než v předchozím období. Meziročně se ale počet osobních bankrotů snížil o 13 %. V období od srpna roku 2014 do července roku 2015 bylo podáno 20 726 návrhů na osobní bankrot (o 3 923 návrhů méně než v předchozím období). „Meziročně se tak snížil nejen počet osobních bankrotů, ale i návrhů na ně,“ dodává Věra Kameníčková. To naznačuje i další pokles osobních bankrotů.

V červenci bylo nejvíce osobních bankrotů vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (238 bankrotů), nejméně v kraji Vysočina (36 bankrotů). V posledních 12 měsících bylo nejvíce bankrotů vyhlášeno opět v Moravskoslezském (2 408) a v Ústeckém kraji (2 129). Nejnižší počet vykázal kraj Vysočina (420) a Pardubický kraj (661). Meziročně se počet bankrotů snížil ve všech krajích s výjimkou Moravskoslezského kraje (+ 5 %), Olomouckého kraje (+ 6 %). K největšímu poklesu došlo v Plzeňském (- 27 %) a ve Středočeském kraji (- 29 %).

Témata:  lidé osobní bankrot

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.