Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Osobní bankrot? Vláda chce zmírnit podmínky

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

I přes některá pozitivní opatření minulé vlády je v České republice stále vedeno okolo 4, 5 milionu exekucí. Nelepší se ani situace tzv. vícečetných exekucí. Zhruba polovina lidí s exekucí jich má na sebe vedeno čtyři a více.

„V našich poradnách se často setkáváme s lidmi, kteří za současné situace na oddlužení nedosáhnou, a není proto žádný způsob, jak by mohli svoji situaci legálně řešit. Výsledek je rezignace, další dluhy, práce na černo a někdy i trestná činnost“, říká Hynek Kalvoda z Asociace občanských poraden (AOP).

Kalvoda proto vítá, že vláda v demisi znovu předložila novelu insolvenčního zákona, která by měla podmínky osobního bankrotu zmírnit. Jde zejména o to, aby bylo umožněno i nižší uspokojení věřitelů, než současných 30 %, které je v případě mnohamilionových dluhů zcela nereálné. Podmínkou nižšího plnění má být, že dlužník prodá všechen zbytný majetek, bude pracovat, dál se nezadlužovat a splácet maximum podle svých možností. „Odmítáme názor, že zrušení hranice minimální plnění je morálním hazardem a poškodí věřitele. Naopak, může být výhodný i pro ně,“ doplňuje Kalvoda.

Témata:  osobní bankrot lidé

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy