Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Osobní bankrot chrání dlužníky před exekucí. Není ale pro každého

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Marie Cvrčková, MoneyMAG.cz

Podle Exekutorské komory za poslední rok a půl o polovinu vzrostl počet lidí, na které jsou uvaleny tři nebo i více exekucí. V Česku jich je 350 tisíc. Výjimkou nejsou ani lidé, kteří mají přes deset exekucí. Těch je kolem 100 tisíc. Řešením, jak se zbavit dluhů a exekucí zároveň, může být vyhlášení osobního bankrotu, informuje Vše pro insolvenci.

Vyhlášení osobního bankrotu představuje pro dlužníky často jedinou možnost, jak se zbavit dluhů. Například během letošního května bankrot vyhlásilo 660 osob. Zbavit se tímto způsobem svých závazků ale nemůže každý. „Osobní bankrot je možné vyhlásit v případě, že se dlužník nachází v úpadku, tedy má více věřitelů a jejich pohledávky není schopen hradit. Podmínkou je, že musí mít práci a musí být schopen do pěti let splatit alespoň třicet procent dlužné částky. Návrh na povolení oddlužení je možné podat i v průběhu exekuce. Exekuční řízení sice probíhá dál, ale exekutor již nemůže konat a provádět jednotlivé vykonávací úkony,“ popsal Jan Malý, ohlášený společník veřejné obchodní společnosti Vše pro insolvenci (VPI).

Soudy zpravidla nedávají šanci vyhlásit osobní bankrot dlužníkům s nízkými příjmy. „Je třeba si uvědomit, že musí existovat vyváženost mezi právy věřitele a dlužníka. Osobní bankrot by měl přinést ochranu práv dlužníka, ale i věřitelů. Věřitelům se musí během pěti let dostat minimálně 30 procent jejich pohledávek, a pokud na splnění těchto povinností dlužník nemá majetek či výdělky, nemá smysl s oddlužením vůbec začínat,“ upozornil Jan Malý.

Není výjimkou, že soudy řadu žadatelů o osobní bankrot z důvodu nesplnění podmínek pošlou rovnou do konkurzu. Dlužníci ale často rozdíl mezi oddlužením a konkurzem nechápou. Rozdíl je přitom diametrální. „Osobní bankrot neboli oddlužení umožňuje dlužníkovi osvobodit se od části svých závazků, pokud splní stanovené podmínky oddlužení. U konkurzu taková možnost není, a proto při zpeněžení celého majetku dlužníka nezaplacené pohledávky nezanikají. Není-li fyzická osoba způsobilá splnit podmínky pro oddlužení nebo výjimečně v případě podnikatelů pro reorganizaci, pak je úpadek vždy řešen formou konkurzu. Pokud hodnota majetku převyšuje výši dluhů, pak insolvenční správce zpeněží pouze majetek postačující na úhradu dluhů, nákladů řízení a jeho odměny. V případě přebytku finanční prostředky vrátí dlužníkovi,“ uvedl Jan Malý.

Konkurz však hrozí i lidem, kterým bylo vyhlášení osobního bankrotu povoleno. Pokud dlužník, který vyhlásil osobní bankrot, řádně nesplácí, soud na něj uvalí konkurz. „V případě, že nejsou plněny podmínky oddlužení, zejména pokud se řádně nesplácí podle splátkového kalendáře, jsou dány zákonné podmínky pro přeměnu oddlužení v konkurz. Ten se potom může dotknout i příbuzných dlužníka. Zpravidla manželů, jelikož předmětem zpeněžení nejčastěji bývá majetek patřící do společného jmění manželů,“ varoval Jan Malý.

Témata:  CZK exekuce osobní bankrot

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 10:16

21. července 2024 21:04

SLEDUJTE: Joe Biden se vzdal kandidatury. Trump zatím nemá soupeře

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Jozef Síkela

Vláda navrhne eurokomisařem za Česko Jozefa Síkelu

Vláda Petra Fialy nabídne staronové předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové jako eurokomisaře za Českou republiku současného ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu. O jeho nominaci rozhodla na poslední schůzi před vládními prázdninami ve středu 24. července 2024. Začátku schůze byl přítomen i prezident republiky Petr Pavel.