Pacienti po covidu mají třikrát vyšší riziko selhání ledvin, ukázala studie

Pacienti po prodělání covidu mají podle studie třikrát vyšší riziko, že skončí na dialýze kvůli selhání ledvin. Více hrozí zejména obézním, lidem s vysokým krevním tlakem nebo jinými srdečními problémy, kteří by si i bez prodělání covidu-19 měli nechat ledviny pravidelně kontrolovat. Lékaři po epidemii nevylučují vyšší nápor na své ordinace i dialyzační střediska. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci k Světovému dni ledvin.

Ilustrační fotografie
reklama

"Většina má poškození ledvin v souvislosti s celkově změněným zdravotním stavem. Hlavní roli pravděpodobně hraje dlouhodobé špatné prokrvení ledvin," řekl přednosta Kliniky nefrologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Vladimír Tesař. Podle něj ale zatím není jasné, jestli lidí s takovými problémy bude v příštích letech více směřovat i do ordinací nefrologů. U většiny se totiž výrazně zlepší po roce, uvedl.

Výzkumníci v americké studii sledovali více než 90.000 lidí, kteří se nakazili koronavirem. Zkoumali riziko akutního poškození ledvin a pokles takzvané glomerulární filtrace, tedy schopnosti ledvin tvořit moč a zbavovat tak tělo škodlivých látek. Riziko akutního poškození podle nich covid-19 zvyšuje o 30 procent a téměř třikrát vyšší je riziko trvalého selhání.

Funkci ledvin mohou nahradit čtyři zdravotnické postupy - hemodialýza v dialyzačním středisku, dva druhy domácí dialýzy nebo transplantace ledvin. Počet pacientů přepočtených na milion byl v ČR v roce 2020 nejnižší za posledních deset let. "Jde zřejmě o kombinaci více faktorů. Těmi hlavními jsou pozvolný pokles incidence nových pacientů léčených náhradou funkce ledvin a současně v roce 2020 zřejmě kvůli covidu-19 skokový nárůst úmrtnosti," vysvětlil Tesař.

V roce 2020 zemřela téměř třetina dialyzovaných, kteří se koronavirem nakazili, o rok později - zejména díky možnosti nechat se proti covidu-19 očkovat - se úmrtnost snížila meziročně zhruba na třetinu.

Za loňský rok pacienti dostali 456 nových ledvin od dárců orgánů. Lékaři se na dialýze snaží vytipovat pacienty, kteří jsou pro transplantaci vhodní. V dlouhodobém horizontu je transplantovaný pacient levnější i pro veřejné zdravotní pojištění než jeho dialýza třikrát týdně na několik hodin. Výrazně se zvyšuje také jeho kvalita života.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky