Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nemoc, při níž mozek přestane ovládat svaly, postihne ročně asi 200 Čechů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Amyotrofická laterální skleróza (ALS), při níž mozek přestane ovládat svaly, se za rok projeví asi u dvou stovek Čechů. S touto nevyléčitelnou nemocí bez známé příčiny jich podle odhadů žije asi 800, většinou přežijí několik let. V tiskové zprávě o tom dnes informoval spolek ALSA, který pacienty sdružuje. Nemocí trpěli například britský fyzik Stephen Hawking nebo někdejší český premiér Stanislav Gross.

Většinou se projeví u lidí mezi čtyřiceti a sedmdesáti lety, o pětinu častěji u mužů než u žen. U pěti až deseti procent pacientů nemoc postihne i někoho v rodině, může být dědičná. U většiny ale není jasná příčina. "Odborníci jsou v současné době schopni popsat na buněčné a molekulární úrovni několik mechanismů, které probíhají v těle pacienta s ALS. Není však jisté, co je způsobuje," uvedli zástupci spolku.

U každého nemocného nemoc postupuje jinou rychlostí. Průměrně lidé žijí dva až pět let od stanovení diagnózy, asi pětina více než pět let a pět procent i více než 20 let. Bojují i s běžnými činnostmi jako je chůze, oblékání, později i s mluvením, polykáním a dýcháním. V posledních fázích nemoci jsou často upoutaní na lůžko a využívají ke komunikací počítač, který přečte napsaná slova nebo zařízení snímající pohyby očí.

Ochabující svaly vedou i k dýchacím potížím a zahlenění, které může vést k zánětům plic nebo nutnosti plicní ventilace. Pomáhají dechová i fyzická cvičení a fyzioterapie. "Spousta pacientů umírá na to, že jim selže srdce nebo se udusí, proto je potřeba trénovat srdce a plíce. Pokud budou pečovat o tyto orgány nějakou fyzickou aktivitou, tak se jejich život může prodloužit," uvedl loni fyzioterapeut Milan Šebek.

Spolek ALSA provozuje pomocné centrum a pořádá mimo dalších akcí závod Prague City Swim. Kolem Střeleckého ostrova budou 11. září závodit plavci nebo jezdci na paddleboardech, zúčastní se i několik pacientů s ALS. "V období pandemie jsme bohužel přišli o podstatnou část našeho rozpočtu, který se odrazil na fungování centra ALSA a pomoci pacientům s ALS. Proto výtěžek z této akce podpoří poradenské ALSA centrum koupí specializovaných pomůcek nebo osobní asistence pro pacienty," uvedla pořadatelka Tereza Koucká.

Celosvětově nemocí trpí kolem 800.000 lidí, na jejich podporu se uskutečnila i známá výzva ze sociálních sítích Ice Bucket, kdy na sebe známé osobnosti i široká veřejnost vylévaly kbelík s vodou a ledem.

Témata:  nemoc

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

28. května 2024 11:21

Inflace ve střední Evropě opět ožívá. Do konce roku vzroste nad cílové hodnoty centrálních bank

Poslední údaje dokazují, že ve střední Evropě opět dochází k růstu inflace. Po zveřejnění posledních údajů za duben, kdy inflace rostla v Česku, Polsku i Maďarsku, analytici z Allianz Trade očekávají, že inflace poroste po zbytek letošního roku a zvýší se nad cílové hodnoty centrálních bank. Dle prognózy by celková hodnota inflace za rok 2024 měla dosáhnout 3,7 % v Česku, 4,6 % v Polsku a 4,8 % v Maďarsku.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy