export

CZK

Kvůli válce na Ukrajině by pro exportéry mohl vzniknout program záruk

Ekonomika

Lépe se vyrovnat s dopady rusko-ukrajinského konfliktu by českým exportérům mohl pomoci program záruk, které by poskytoval stát prostřednictvím Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Fungovat by mohl na stejném principu jako dříve COVID plus vytvořený na podporu podnikatelů v důsledku pandemie koronaviru. Pro vznik nového programu by bylo ale třeba změnit zákon. Pokud by se vláda pro jeho spuštění rozhodla, je potřeba počítat s časem na legislativní proces. V rozhovoru s ČTK to řekl generální ředitel EGAP Jan Procházka.

Ilustrační fotografie

Exportéři čekají kvůli covidu výpadek vývozu 300 až 500 miliard

Aktuality

Český export by letos podle odhadů Asociace exportérů mohl kvůli krizi vyvolané pandemií koronaviru klesnout o 300 až 500 miliard korun z loňských rekordních 4,57 bilionu korun. Dostal by se tak na úroveň mezi roky 2016 a 2017, tedy o čtyři až pět let zpět. U příležitosti dnešního Exportního fóra v Mladých Bukách na Trutnovsku to ČTK řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Ilustrační fotografie

Celní kontroly či devadesátidenní plavba po moři aneb Jak vypadá export českého zboží

Ekonomika

Českým exportním zemím dlouhodobě vévodí Německo, je však pouze jedním z téměř 230 států, kam v loňském roce tuzemské zboží zamířilo. V početném seznamu zemí se objevují také velmi vzdálené či exotické destinace, u nichž je logistika exportu výrazně složitější. Jak vypadá cesta českých produktů do jižní Asie nebo Mongolska? Jaké procedury zboží na jeho dlouhé cestě čekají a kolik času může celý transport zabrat?

České ekonomice se daří, export roste

České ekonomice se daří, export roste

Ekonomika

Podle dnes zveřejněných čísel skončil v červnu zahraniční obchod v národním pojetí přebytkem 19,1 mld. Kč, což představuje meziroční nárůst o 4,1 mld. Kč. Vývoz se meziročně zvýšil o 12,9 % (na 263,1 mld. Kč) a dovoz o 11,9 % (na 244,0 mld. Kč). Informoval server MoneyMAG.cz Jiří. F. Grund z Asociace exportérů.

Máme se těšit? Jaro by mělo přát exportu

Ekonomika

Máme se těšit? Jaro by mělo přát exportu

Export potáhne výrazněji českou ekonomiku i v únoru 2014. Index asociace exportérů dosáhne v daném měsíci takřka tříletého maxima. Říká to místopředseda asociace exportérů Otto Daněk.

Asociace exportérů: Listopad by měl otočit trend

Asociace exportérů: Listopad by měl otočit trend

Ekonomika

Letošní listopad může potvrdit zlepšující se vyhlídky českého exportu. Vyplývá to z aktuálního Indexu Asociace exportérů (IAE). Ten by se právě v tomto měsíci měl dostat na kladnou nulu. S mírným optimismem tak lze očekávat, že by mohlo dojít k otočení trendu. Informoval nás Ing. Otto Daněk, místopředseda asociace exportérů.

Nové odhady expertů: Kdy se Česko dostane z krize?

Nové odhady expertů: Kdy se Česko dostane z krize?

Ekonomika

Celková důvěra v tuzemské hospodářství se během března mírně zvýšila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) se ve srovnání s předchozím měsícem zvýšil o 0,2 bodu. Ve srovnání s loňským březnem klesla důvěra podnikatelů, u spotřebitelů však vzrostla, uvedl v pondělí ČSÚ.

Kdo jsou nejlepší čeští exportéři?

Kdo jsou nejlepší čeští exportéři?

Ekonomika

Jubilejní 15. ročník soutěže Exportní cena DHL UNICREDIT představil své letošní vítěze, záštitu převzala vládní agentura CzechTrade. Do finále letošního ročníku se dostalo 106 společností, firmy soutěžily v šesti hlavních kategoriích, informovali agenturu Mediafax o výsledcích pořádající firmy.

Česko snižuje svoji závislost na exportu

Ekonomika

Česko snižuje svoji závislost na exportu

České republice se postupně daří snižovat závislost exportu na evropských zemích. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) se nechal ve čtvrtek slyšet, že se jedná sice o malé krůčky, kdy vývoz do Evropy klesl z 83 na 81 procent, přesto jsou to však dobré zprávy, za které je vděčný.

Nečas: Podpora českého exportu je prioritou

Nečas: Podpora českého exportu je prioritou

Ekonomika

Účinná podpora českého exportu, ekonomická diplomacie a efektivní evropská politika jsou nejnovější hlavní úkoly úředníků na českých ambasádách v zahraničí. V pondělí s nimi diplomaty seznámil premiér Petr Nečas (ODS) při jejich každoročním setkání v pražském Černínském paláci.

Aktuálně se děje

24. května 2024 15:53

24. května 2024 10:49

23. května 2024 10:31

Předpověď počasí na noc a pátek 24. května

Přes naše území bude postupovat k severozápadu mělká tlaková níže, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy