Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Máme se těšit? Jaro by mělo přát exportu

Máme se těšit? Jaro by mělo přát exportu

Foto: Žijeme v zahraničí.cz

Export potáhne výrazněji českou ekonomiku i v únoru 2014. Index asociace exportérů dosáhne v daném měsíci takřka tříletého maxima. Říká to místopředseda asociace exportérů Otto Daněk.

Předpokládáme, že se v jarních měsících roku 2014 dočkáme rekordních čísel, neboť by se do výsledku českého exportu měla již promítnout intervence ČNB.

Index Asociace exportérů (IAE) má za cíl predikovat vývoj českého exportu, na základě řady statistických dat a vybraných parametrů, alespoň s tříměsíčním předstihem v následujících třech měsících. Do indexu jsou zahrnuty následující parametry: německé průmyslové zakázky (váhový koeficient 0,25), reálný efektivní kurs CZK/EUR očištěný o inflaci v průmyslu (váhový koeficient 0,65), zakázky ze zahraničí (váhový koeficient 0,55) a index nákupních managerů Eurozóny PMI (váhový koeficient 0,15).

Témata:  export

Související

Aktuálně se děje

4. prosince 2025 10:58

28. listopadu 2025 13:23

24. listopadu 2025 17:55

19. listopadu 2025 10:00

Zimní ranní rituály mohou vyjít draho: pokuty za běžící motor i sníh na autě

Zimní rána v Česku mají svůj stereotyp – rychle nastartovat motor, zapnout topení, vzít škrabku do ruky a doufat, že než led povolí, stihnete dopít kávu. Právě tato běžná praxe ale může řidiče stát pokutu. Stejně tak riskují ti, kdo vyjíždějí se zbytky sněhu a ledu na střeše nebo kapotě. Ačkoli tyto situace mnoho lidí nepovažuje za nebezpečné, zákon je vidí jinak – jako zbytečné obtěžování nebo dokonce ohrožení ostatních.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy