daň z nemovitosti

Ilustrační fotografie

Blíží se termín druhé splátky daně z nemovitých věcí

Daně a mzdy

30. listopad je nejzazším termínem pro úhradu druhé splátky daně z nemovitých věcí. Tento termín se týká všech poplatníků, u nichž je daň z nemovitých věcí na rok 2023 vyšší než 5 000 Kč a současně nebyla celá daň zaplacena najednou do 31. května 2023.

Ilustrační fotografie

Stanjura je podle Lukla ochotný upravit rozdělení daně z nemovitosti

Daně a mzdy

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) je ochotný při jednání ve Sněmovně upravit balíček ke konsolidaci veřejných financí tak, aby daň z nemovitosti zůstala výhradním příjmem obcí. Částku, kterou chtěl stát získat podílem na této dani, by získal úpravou rozpočtového určení daní. Po jednání se Stanjurou to dnes novinářům řekl předseda Svazu měst a obcí (SMO) František Lukl. Se změnou balíčku kvůli rozdělení daně z hazardu, kterou samosprávy žádají, ministr financí nesouhlasí, dodal.

Ilustrační fotografie

Dnes končí lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí

Daně a mzdy

Dnes končí lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí. Výměr daně rozeslala Finanční správa ČR poplatníkům datovou schránkou, e-mailem nebo složenkou. Pokud je daň vyšší než 5000 korun, je možné ji zaplatit ve dvou splátkách, když druhou je nutné uhradit do 30. listopadu.

Ilustrační fotografie

Daň z nemovitosti v ČR je v mezinárodním srovnání nízká

Daně a mzdy

Česká daň z nemovitosti je v mezinárodním srovnání nízká, shodují se analytici oslovení ČTK. Podle nich by se ale změny daní měly řešit komplexně. Pozastavují se i nad způsobem představení návrhu na úpravu daně. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN) uvedl, že by zvýšení daně z nemovitosti mohlo být jedním z opatření ke snížení strukturálního schodku státního rozpočtu.

Daně, ilustrační fotografie

Dnes končí termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí

Daně a mzdy

Dnes končí termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí. Upozornila na to finanční správa na twitteru. Pokud je daň vyšší než 5000 Kč, je možné ji zaplatit ve dvou splátkách. Platit daň z nemovitosti je třeba každý rok, finanční úřady poplatníkům zasílají informace s výší stanovené daně.

Ilustrační fotografie

Na zaplacení daně z nemovitých věcí zbývá už jen několik dnů. Pozor na sankce

Daně a mzdy

Nejpozději dnes by měly do schránek dorazit poslední obálky se složenkou na zaplacení daně z nemovitých věcí na rok 2022. Finanční správa jich letos rozeslala celkem 2,8 miliónu. Lhůta pro uhrazení daně či její první splátky končí 31. května. Co dělat, pokud jste složenku neobdrželi a jaká hrozí sankce v případě pozdní úhrady?

Poslanecká sněmovna

Zrušení daně z nabytí nemovitostí míří ke schválení

Daně a mzdy

Vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí míří k závěrečnému schvalování. Návrh také do budoucna zruší možnost odečítat si zaplacené úroky z hypotéky od základu daně. Někteří poslanci ale usilují o to, aby tato možnost zůstala zachována a v druhém čtení v tomto směru přednesli své pozměňovací návrhy.

Ilustrační fotografie

Daně a mzdy

Rozpočtový výbor doporučil zrušit daň z nabytí nemovitosti

Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil Sněmovně schválit zrušení daně z nabytí nemovitostí. Návrh poslancům předložila vláda, o zrušení daně se již několik let snaží opoziční strany. Stát na této dani ročně vybere až 13 miliard korun. Sazba daně z nabytí činí čtyři procenta a od roku 2016 ji platí kupující.

Ilustrační fotografie

Zrušení daně z nabytí: Pomoc nebo danajský dar?

Daně a mzdy

Ministerstvo financí navrhuje zrušit dan z nabytí nemovitostí a rozpočtový výpadek pokrýt tím, že se zruší daňové odpočty úroků u hypotečních úvěr. Ignorujíc to, že taková izolovaná snaha MF ČR o „vypárování“ rozpočtových ztrát (cca 13-14 mld.) působí zvláštně v situaci, kdy v posledních dvou letech narostly výdaje o 240 mld. a kdy MF ČR ani tváří v tvář bezprecedentnímu propadu ekonomiky nechce třeba pozastavit růst platů ve veřejném sektoru, horší však je, že pro kupující nemusí být taková změna nyní ani výhodná. Říká to Martin Lobotka, hlavní analytik Consequ.

Daně, ilustrační fotografie

Ministerstvo navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti

Daně a mzdy

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti, kterou platí kupující. Podle ní je v současné době ideální příležitost tímto krokem rozhýbat realitní trh. Schillerová to řekla v dnešním pořadu Partie na TV Prima. Opozice to navrhuje již delší dobu.

Ilustrační fotografie

Daň z nemovitostí 2020: Na odevzdání zbývá poslední týden

Daně a mzdy

Do konce ledna 2020 podávají daňové přiznání daňoví poplatníci, kteří nabyli nemovitost v průběhu roku 2019, samotná daň pro rok 2020 je následně splatná do konce května. Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se podává pouze jednou a v následujících letech pouze při změně rozhodných podkladů pro výpočet daně.

Poslanecká sněmovna

Daň z nabytí nemovitosti se bude platit. Sněmovna ji nezrušila

Daně a mzdy

Daň z nabytí nemovitosti se bude vybírat i nadále. Sněmovna dnes odmítla návrh Senátu, který chtěl daň zrušit. Podle některých senátorů je tato daň nemorální. Senát chtěl zrušení daně vložit do poslanecké novely, která osvobozuje od daně první prodej bytů v rodinných domech. Sněmovna novelu stvrdila se zmíněným osvobozením u bytů v rodinných domech. Nyní ji dostane k podpisu prezident.

Ilustrační fotografie

Daň z nemovitosti se blíží. Jak můžete zaplatit?

Ekonomika

Do 31. května musejí všichni majitelé bytů, domů či pozemků zaplatit daň z nemovitých věcí. Složenky k úhradě jsou rozesílány postupně, poslední by měly do poštovních schránek doputovat 22. května.

Ilustrační fotografie

Z nové výstavby stát získává na daních mnoho desítek miliard ročně

Bydlení

Nová výstavba má velký ekonomický význam pro stát. Jen z každého nového bytu v Praze stát inkasuje na daních téměř jeden milion korun. Při zhruba 5000 prodaných bytech v loňském roce je to tedy kolem pěti miliard korun. A to jen z bytů a jenom v Praze. Stát, který takto z nové výstavby profituje a přitom ukládá občanům a firmám pod sankcemi mnoho povinností, sám ale své vlastní povinnosti v mnoha případech neplní. Kvůli nedodržování zákonných lhůt úřady a dotčenými orgány státní správy trvá nyní vyřízení stavebního povolení v Praze často i déle než 10 let.

Senát ČR

Aktuality

Senát chce zrušit daň z nabytí nemovitostí

Senát chce zrušit daň z nabytí nemovitých věcí. Svůj návrh dnes vložil do poslanecké novely zákonného opatření Senátu o dani z nabytí, která má osvobodit od daně první prodej bytů v rodinných domech. S pozměňovacím návrhem na zrušení daně přišel senátní hospodářský výbor. Předlohu tak nyní dostane opět Sněmovna, která o senátním návrhu na zrušení daně rozhodne. Na dani z nabytí vybral stát jen loni 13,6 miliardy korun, předloni to bylo 12,5 miliardy.

Ilustrační fotografie

Termín zaplacení daně z nemovitosti se nezadržitelně blíží. Jak je to s pokutami?

Daně a mzdy

Zatímco daňové přiznání bylo potřeba odevzdat nejpozději do 31. ledna a musel ho odevzdat jen ten, kdo se v roce 2018 stal vlastníkem nemovitosti nebo výrazněji upravoval nemovitost, kterou vlastnil a přiznal už dřív. Samotnou daň musí zaplatit každoročně každý vlastník nemovitosti, a to nejpozději do 31. května. V případě, že je daň vyšší než 5000 Kč, lze si její platbu rozložit do dvou splátek. Daň z nemovitých věcí je přitom jediná daň, která se přiznává a platí dopředu.

Ilustrační fotografie

Nepřiznali jste nemovitost? Co hříšníkům hrozí?

Bydlení

Přiznání k dani z nemovitosti mělo termín podání do konce ledna. Tato povinnost se netýkala jen těch, kteří v loňském roce nějakou nemovitost koupili, ale třeba i přestavovali nebo prodávali. Termín, do kdy úřady pozdní podání ještě tolerovaly, je už pryč a za každý další den prodlení hrozí sankce. Podívejte se, kdo všechno měl přiznání podat a co hříšníkům hrozí.

Aktuálně se děje

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

12. dubna 2024 9:53

Prodejci kol v ČR mají potíže. Odbyt jde pomaleji, roste ale zájem o karbonové rámy

Čeští prodejci jízdních kol se aktuálně potýkají s problémy a mají plné sklady. Trh s cyklistikou se propadl přibližně o jednu třetinu a některé firmy musely snížit plánovanou výrobu nových kol. Nepomohla především skutečnost, že prodejcům se nepovedlo doprodat zásoby jízdních kol z roku 2022/23, a to i přes různé slevové akce.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy