Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé půjčují lidem: V Česku je čím dál víc oblíbenější investování do P2P půjček

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

V Česku se dostává čím dál více do obliby investování do P2P půjček. Prostě a jednoduše – lidé půjčují lidem a tato investice jim generuje až dvouciferné výnosy. 

Jak vlastně P2P půjčky fungují? P2P platforma prověří dlužníka, který jí dodá potřebné dokumenty a popíše, na co peníze potřebuje. Pokud schvalovacím procesem projde, na jeho půjčku se začnou skládat investoři. Tedy lidé, kteří peníze mají a jsou ochotni je poskytnout.

Investor si pouze založí svůj vlastní účet, pošle na něj finanční prostředky a může začít vybírat ze žádostí o půjčku. Investovat může od 200 do 10 tisíc Kč. Úrok se odvíjí od míry rizika – čím větší riziko, tím vyšší výnos. Vhodné je ale investice “rozmělnit” mezi větší počet dlužníků.

“Od investorů nevybíráme žádné poplatky předem. Pouze nám platí provizi ve výši zhruba čtvrtiny z přijatého úroku od dlužníka. Když dlužník nezaplatí, investor nic neplatí ani nám,” říká Pavel Matoušek, předseda představenstva akciové společnosti Benefi,  která provozuje P2P portál pro poskytování půjček.

Lidem půjčují prostřednictvím společnosti Benefi zhruba přes dvě tisícovky investorů. Ti aktivnější mají až kolem tří desítek investic, zatímco v průměru má jeden investor zhruba 17 investic. Průměrné roční výnosové procento všech investorů je 12,63 % p.a. Podíl nesplácených půjček, u kterých je Benefi věřitelem, jsou necelá 3 %.

“Nahlížíme samozřejmě do nejrůznějších registrů dlužníků. Tím dokazujeme především investorům, že pečlivě prověřujeme každého našeho žadatele o půjčku. Přestože umíme vyjít vstříc mnohým žadatelům, kteří mají nestandardní pracovní smlouvy, nakonec vyhodnotíme jako schopné dostát svým závazkům přibližně stejné procento lidí jako banky,” dodává Matoušek s tím, že lidé už podle něj pochopili, že i nebankovní společnost registrovaná u ČNB může být seriozní.

Témata:  půjčky CZK lidé

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

9. dubna 2025 11:15

8. dubna 2025 11:24

Koruna silnější než zlato: Česká měna patří mezi elitu celní války

Česká koruna patří mezi pětici měn světa, které jsou vůbec nejodolnější v současné vysoce turbulentní době, tedy od středečního oznámení nových cel amerického prezidenta Donalda Trumpa. Koruna dokonce poráží i zlato, tradiční bezpečné útočiště. Jako jedna z mála česká měna vykazuje zpevnění vůči dolaru. Konkrétně, od středeční uzavírací hodnoty, tedy od doby krátce po oznámení nových cel, do dneška, do času krátce po třetí hodině odpolední středoevropského času, zpevnila vůči dolaru o 0,2 procenta, plyne z dat agentury Bloomberg.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Do důchodu s pár statisíci? Realita je tvrdší, než si myslíte

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení bylo v Česku ke konci loňského roku 2 366 799 starobních důchodců. Odborníci se přitom shodují, že stárnutí populace se po roce 2030 ještě zrychlí. Český statistický úřad očekává, že v roce 2050 budou senioři představovat víc než třicet procent české populace, a to bude znamenat obrovské množství starobních důchodů, které stát stěží utáhne. Klíčové tedy bude mít na stáří vlastní našetřené zdroje. Ovšem pár set tisíc korun už dávno nestačí. Podle Martina Nováka, hlavního analytika Broker Consulting, je dobré mít na penzi připraven alespoň milion korun, ideálně více. A především, začít s odkládáním peněz stranou co nejdříve.