Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bydlení bude hůř dostupné. Odnesou to hlavně mladé rodiny

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Odborníci varují, že nová pravidla pro poskytování hypoték a změny zákona o spotřebitelském úvěru, zhorší dostupnost hypoték a tím pádem připraví část lidí o možnost pořídit si vlastní bydlení. Nejvíce se tyto změny dotknou mladých rodin a lidí s nízkými příjmy.

Česká národní banka (ČNB) požaduje, aby klienti od 1. října letošního roku mohli hypotékou krýt maximálně 95 % ceny nemovitosti. Od 1. dubna příštího roku to bude už jen 90 % ceny nemovitosti. Navíc banky budou moci čtvrtletně poskytnout jen 15 % hypoték, které budou pokrývat 80 až 90 % ceny nemovitosti.

Přitom v tomto pásmu se podle údajů ČNB pohybuje hned třetina hypoték. Dalších téměř 15 % klientů si bere hypotéky na ještě větší část ceny nemovitosti.

V praxi to znamená, že u bytu v hodnotě dvou milionů korun budou zájemci o hypotéku muset našetřit i 400 tisíc korun, pokud neseženou banku, která ještě nevyčerpala čtvrtletní limit. Česká národní banka navíc chce zabránit, aby si klienti na požadovanou částku brali jiný úvěr.

Pro mladé rodiny nebo lidi s nižšími příjmy se tak vlastní bydlení stane těžko dostupným. ČNB se ale brání, že se snaží klienty chránit. V případě ekonomického ochlazení a propadu cen nemovitostí by se totiž dostali do potíží se splácením a ani prodej nemovitosti by jim nemusel stačit na umoření dluhu. Banky ale varují, že pravidla naženou jejich klienty do náručí společností poskytujících nebankovní úvěry.

Hypotéky ovlivní také ovlivní zákon o spotřebitelském úvěru. Podle něj budou moci jednou ročně uhradit až čtvrtinu jistiny hypotéky nebo v případě nemoci splatit hypotéku bez sankcí. Banky tak zvažují, že zdraží fixaci sazeb na delší období.

Banky se proto snaží využít posledních dní, kdy platí staré podmínky pro uzavírání hypoték. Klienty lákají na rekordně nízké úrokové sazby, podle Hospodářských novin nabízejí banky úrokové sazby už od 1,29 %. Banky připravují pro klienty také další benefity, kterými se je snaží k podpisu nalákat, třeba finanční bonus za podpis nehody nebo možnost předčasného splacení části úvěru.

Témata:  bydlení hypotéky CZK

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

10. dubna 2025 9:17

Trumpův velký omyl: Obchodní válka mu přerostla přes hlavu, dolar padá

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Nemá obchodní válku, kterou rozjela, plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zrazuje, protože Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslabuje. Třeba česká koruna si vůči němu za dnešek připisuje (v čase 15:35) výrazné takřka procento. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Do důchodu s pár statisíci? Realita je tvrdší, než si myslíte

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení bylo v Česku ke konci loňského roku 2 366 799 starobních důchodců. Odborníci se přitom shodují, že stárnutí populace se po roce 2030 ještě zrychlí. Český statistický úřad očekává, že v roce 2050 budou senioři představovat víc než třicet procent české populace, a to bude znamenat obrovské množství starobních důchodů, které stát stěží utáhne. Klíčové tedy bude mít na stáří vlastní našetřené zdroje. Ovšem pár set tisíc korun už dávno nestačí. Podle Martina Nováka, hlavního analytika Broker Consulting, je dobré mít na penzi připraven alespoň milion korun, ideálně více. A především, začít s odkládáním peněz stranou co nejdříve.