S blížícím se adventem plánuje mnoho Čechů výlet na vánoční trhy. Přestože velká část jezdí do tuzemských měst, přibývá těch, kteří si chtějí adventní atmosféru vychutnat v zahraničí. Často míří do sousedního Německa, Polska či Rakouska, narůstá však zájem i o vícedenní adventní zájezdy do vzdálenějších zemí. Pojišťovny radí, aby se lidé i na tyto krátkodobé výlety nezapomněli pojistit. Náklady za případné zranění i způsobené škody pak nebudou muset platit z vlastní kapsy.
Z tuzemských měst, do kterých lidé vyráží za vánočními trhy, patří k nejoblíbenějším Praha, Olomouc, České Budějovice či Brno. Češi však rádi vyjíždí také do zahraničí, s oblibou do příhraničních měst, v rámci kterých vede polský Krakov či rakouská Vídeň a Linec. „Co se týče Německa, čeští turisté jezdí nejčastěji do Drážďan, Norimberku, Řezna, Mnichova a Berlína. Každoročně se jedná o statisíce Čechů,“ vyjmenovává oblíbená německá města Jan Poháněl, vedoucí Německé turistické centrály pro ČR.
Dle portálu Slevomat navíc čím dál více lidí vyráží na víkendové adventní zájezdy s ubytováním a průvodcem. Své vybrané zájezdy pak začínají nakupovat již od září. „Zároveň roste zájem o nové a nepoznané destinace, kam jsme adventní zájezdy v minulosti nenabízeli, například Lucemburk, Curych či Lucern,“ říká Martin Hrubý, brand director portálu Slevomat.
Oblíbeným způsobem cestování na adventní trhy jsou kromě osobních vozidel i vlaky. Podle Českých drah lidé kupují jízdenky na adventní cesty od začátku listopadu, a to mimo jiné i díky takzvaným včasným jízdenkám. „Fungují podobně jako letenky, při včasném nákupu jsou nejlevnější a s blížícím se termínem cesty a prodejem jízdenek cena postupně roste,“ popisuje tiskový mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Tyto jízdenky platí jak pro mezistátní spoje, tak i vnitrostátní vlaky. Kromě vlaku a aut již mnoho lidí volí také letecké adventní zájezdy do vzdálenějších evropských zemí.
Dle pojišťoven by Češi neměli zapomínat na cestovní pojištění i při krátkodobých zahraničních cestách. Ačkoliv je totiž cestovní pojištění pro velkou část Čechů samozřejmostí, u kratších zahraničních výletů je často berou jako zbytečnost. I během těchto akcí se však děje mnoho úrazů, které v případě, že pojištění není sjednané, musí nakonec zaplatit ze svého. „Zpravidla se jedná o úrazy končetin, zaznamenali jsme však i opaření svařeným vínem a popáleniny při takzvaných ohňových atrakcích, kdy byl náš turista příliš blízko scény. Z nepozornosti pramenil také střet pojištěného klienta s rozjíždějící se tramvají,“ popisuje některé z událostí tisková mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová.
Komplexní cestovní pojištění navíc neřeší pouze náklady na ošetření. Jeho součástí je i pojištění odpovědnosti, které pokrývá vzniklé škody na majetku třetí osoby. To se vyplatí především rodinám s dětmi, které mohou omylem rozbít například vystavené zboží či vánoční dekoraci. „Nicméně občané mohou využít pro tento účel i odpovědnostního pojištění například z pojištění domácnosti, pokud ho mají. To se vztahuje na všechny osoby žijící v pojištěné domácnosti, tedy i na děti. Je-li tomu tak, nemusí ho sjednávat k cestovnímu pojištění,“ dodává Eva Svobodová.
Témata: cestovní pojištění, vánoční trhy
Související
22. srpna 2024 14:36
7. srpna 2024 19:13
11. června 2024 9:57
9. května 2024 12:38
2. února 2024 10:54
22. června 2023 10:37