Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Příjmy i náklady zdravotních pojišťoven byly vyšší

Peníze CZK, ilustrační fotografie
Peníze CZK, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

V 1. čtvrtletí fungovalo v České republice sedm zdravotních pojišťoven. Předepsané pojistné, tedy předpis bez plateb ze státního rozpočtu za státní pojištěnce, dosáhlo 47,3 miliardy korun. O 6,1% více než ve stejném období loňského roku.

Nejvyšší podíl na předepsaném pojistném představovaly platby od zaměstnavatelů. „Činily 42,5 miliardy korun. Osoby samostatně výdělečně činné hradily celkem 4 miliardy a osoby bez zdanitelných příjmů 730 miliónů,“ vyjmenovává Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ.

Skutečné příjmy zdravotních pojišťoven se v prvním čtvrtletí roku 2016 rovnaly 63,8 miliardy korun. Počítá se do nich výběr pojistného včetně platby státu např. za uchazeče o zaměstnání, ženy na mateřské nebo rodičovské dovolené, studenty a důchodce. V porovnání se stejným obdobím loňského roku byly skutečné příjmy pojišťoven o 5,4 % vyšší. Na počátku roku se totiž zvýšila měsíční platba za pojištěnce z původních 845 na 870 korun.

Celkové náklady zdravotních pojišťoven dosáhly 64,2 miliardy korun, o 2,0 % více než ve stejném období loni. Z toho 95,2 % připadalo na náklady vynaložené na zdravotní služby. „Rozhodující 52,9% podíl v nákladech na zdravotní služby představují náklady na ústavní služby. 16,9 % tvoří náklady na léky vydané na recepty a na zdravotnické prostředky vydané na poukazy a 16,4 % na ambulantní služby specialistů,“ upřesňuje Václav Rybáček, ředitel odboru vládních a finančních účtů ČSÚ.

Pojišťovny v prvním čtvrtletí zaměstnávaly celkem 5 811 osob. Jejich průměrná měsíční mzda činila 33 250 Kč. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku byla o 2 187 Kč vyšší.

Více se dočtete v právě vydané publikaci Ekonomické výsledky zdravotních pojišťoven – 1. čtvrtletí 2016.

Témata:  zdravotní pojišťovna CZK

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

VZP

Zájem o příspěvky VZP láme rekordy

O příspěvky z fondu prevence Všeobecné zdravotní pojišťovny je letos rekordní zájem. VZP eviduje za první čtvrtletí už 465 tisíc podaných žádostí. V porovnání s loňskem se jedná o 50% nárůst. Nejčastěji si klienti žádají o příspěvek na pohybové aktivity a na dentální hygienu. Aby byly žádosti i přes enormní navýšení vyřízeny v co nejkratším čase, přistoupila pojišťovna k posílení personálních kapacit.