Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zdravotní pojišťovny budou moci dát víc peněz na samotestování

CZK
CZK
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Zdravotní pojišťovny budou moci zvýšit objem peněz na takzvané samotestování na covid-19 ve firmách. Předpokládá to vládní novela, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu ČTK informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Pojišťovny budou moci díky změně převádět na testování peníze do fondů prevence ze svých základních fondů.

Za měsíc vydají pojišťovny na příspěvky podle podkladů zhruba 480 milionů korun. Je to 240 korun na osobu a měsíc. S testováním se počítá až do letošního prosince.

"Zapojením prostředků fondů prevence zdravotních pojišťoven do podpory samotestování může reálně v letošním roce dojít k navýšení výdajů těchto fondů odhadem ve výši až pět miliard korun," stojí v důvodové zprávě. Ve fondech prevence nyní mají pojišťovny podle materiálu kolem dvou miliard korun.

Osoby samostatně výdělečně činné dostanou novelou o měsíc delší lhůtu pro podání přehledu pojistného za loňský rok. Přehled budou moci letos odevzdat nejpozději do 2. srpna.

Z fondů prevence dosud pojišťovny přispívaly svým pojištěncům například na nepovinná očkování, vyšetření nebo sportovní či rehabilitační aktivity. Ve fondu mají pojišťovny peníze nikoliv z vybraného pojistného na zdravotní pojištění, ale plní je z dalších zdrojů, jako jsou penále, pokuty nebo přebytky z hospodaření.

Témata:  zdravotní pojišťovna Koronavirus COVID-19 finance

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy