Zdravotní pojišťovny budou moci dát víc peněz na samotestování

Zdravotní pojišťovny budou moci zvýšit objem peněz na takzvané samotestování na covid-19 ve firmách. Předpokládá to vládní novela, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu ČTK informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Pojišťovny budou moci díky změně převádět na testování peníze do fondů prevence ze svých základních fondů.

CZK

Za měsíc vydají pojišťovny na příspěvky podle podkladů zhruba 480 milionů korun. Je to 240 korun na osobu a měsíc. S testováním se počítá až do letošního prosince.

"Zapojením prostředků fondů prevence zdravotních pojišťoven do podpory samotestování může reálně v letošním roce dojít k navýšení výdajů těchto fondů odhadem ve výši až pět miliard korun," stojí v důvodové zprávě. Ve fondech prevence nyní mají pojišťovny podle materiálu kolem dvou miliard korun.

Osoby samostatně výdělečně činné dostanou novelou o měsíc delší lhůtu pro podání přehledu pojistného za loňský rok. Přehled budou moci letos odevzdat nejpozději do 2. srpna.

Z fondů prevence dosud pojišťovny přispívaly svým pojištěncům například na nepovinná očkování, vyšetření nebo sportovní či rehabilitační aktivity. Ve fondu mají pojišťovny peníze nikoliv z vybraného pojistného na zdravotní pojištění, ale plní je z dalších zdrojů, jako jsou penále, pokuty nebo přebytky z hospodaření.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky