Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Poradíme, jak na to

Stejně jako je běžné měnit lékaře, když nejste s jejich přístupem spokojeni, můžete změnit i zdravotní pojišťovnu. Je ovšem třeba mít na paměti, že jde o poměrně složitý proces s pevně danými pravidly.

Ilustrační fotografie

Jedno upozornění hned na úvod - pokud vážně uvažujete o tom, že změníte zdravotní pojišťovnu, ale ještě nevíte, ke komu přejít, jsou dva faktory, které byste měli zvážit.

Každá zdravotní pojišťovna totiž nabízí různé benefity jako jsou příspěvky na různá očkování, speciální vyšetření nebo pobyty pro děti. Je proto dobré si výhody zmapovat předem.

Druhou věcí, kterou se vyplatí nepodceňovat, jsou lékaři ve vašem okolí. Velmi záhy po změně pojišťovny totiž můžete zjistit, že ani jeden z vašich ošetřujících lékařů nemá s vámi vybranou pojišťovnou uzavřenou smlouvu. A shánět naráz praktika, zubaře i třeba pediatra pro děti není žádná legrace.

A teď už k přechodu jako takovému. Jde o poměrně náročný úkon, který svazují pevná pravidla.

1. Jak často mohu změnit zdravotní pojišťovnu?

Zdravotní pojišťovnu je možné měnit jen jednou ročně a změna je platná od 1. ledna následujícího roku. To ovšem ještě není všechno - o změnu je potřeba požádat alespoň šest měsíců předem, tedy vždy do konce června.

2. Kdo může změnit zdravotní pojišťovnu?

Zdravotní pojišťovnu může změnit každý, kdo je způsobilý k právním úkonům, rodiče nebo jiní zákonní zástupci pochopitelně mohou rozhodovat o tom, kde jsou pojištěné jejich děti.

3. Co všechno je pro hladký přechod mezi pojišťovnami třeba?

Především je důležité vrátit původní zdravotní pojišťovně kartičku pojištěnce. Pokud jde o zahájení změny pojišťovny jako takové, to je naštěstí velmi prosté - stačí se osobně nebo nebo písemně obrátit na novou pojišťovnu. Ta už se po vyplnění registračního formuláře následně postará o veškeré další potřebné papírování sama.

4. Jaké doklady musím při přechodu mezi pojišťovnami předložit a kolik to celé stojí?

Při přechodu se pochopitelně musíte prokázat platným průkazem totožnosti (pasem nebo občankou), pokud jste živnostník, je potřeba předložit i výpis záloh pojistného. Dobrou zprávou je, že přechod jako takový nestojí kromě trochy času a námahy nestojí ani korunu.

5. Musím změnu zdravotní pojišťovny ještě někde oznámit?

Ano. Pokud jste zaměstnancem, musíte do 8 dnů od změny zdravotní pojišťovny zaměstnavateli tuto změnu ohlásit. Pokud to prošvihnete, může po vás později zaměstnavatel chtít uhradit pokutu. A ta může být až ve výši 200 tisíc korun.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky