Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za zdražením povinného ručení stojí levice! Děkujeme, rýpla si ODS!

Za zdražením povinného ručení stojí levice! Děkujeme, rýpla si ODS!

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Novela zákona o pojišťovnictví, která nutí pojišťovny odvádět tři procenta pojistného na financování hasičů a dalších záchranných služeb, prošla v úterý druhým čtením. Okolo problematiky se strhla diskuse, zda pojišťovny zdraží či zanechají současné sazby pojistného.

"Vážení spoluobčané, až vám vaše pojišťovna pošle účtenku na vyšší povinné ručení, poděkujte komunistům a sociálním demokratům za vyšší přerozdělování," deklamoval poslanec Boris Šťastný (ODS). Občanští demokraté se pokusí podle jeho slov novelu ve třetím čtení zastavit.

Návrh je čistě levicový, hasiče a ostatní záchranné složky by podle něj měl platit stát, proto občané platí daně, tvrdí. "Zítra se může dostat do situace, kdy se takto budou platit holínky a čepice policistů nebo pistole vojákům. Příště se můžeme rozhodnout, že budeme takto finančně zajišťovat českou armádu," rozohnil se poslanec.

Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jeronýma Tejce ale naopak pojišťovny nakonec vydělají, protože budou mít menší výdaje, pokud budou mít hasiči pořádné vybavení. Je přesvědčený, že se povinné ručení nemůže kvůli novele zdražit. Pokud by ale skutečně ke zdražení došlo, chce Tejc v příštím volebním období iniciovat změnu systému výběru pojistného.

Jeden z předkladatelů novely Rudolf Chlad (TOP 09) pak poznamenal, že i nejmenší česká pojišťovna Slavia vydělává ročně na povinném ručení čtvrt miliardy korun, peníze tedy v systému podle něj jsou.

K novele načetli zpravodajové výborů komplexní pozměňovací návrhy, o nichž se rozhodne v závěrečném sněmovním čtení.

Témata:  pojišťovny

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy