Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Změna dodavatele energií? Nejdříve si zjistěte, zda je nabídka opravdu výhodná

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

V současné době někteří dodavatelé snižují ceny za dodávky elektřiny a plynu. Cenu energií však tvoří vedle neregulované části stanovované dodavatelem i část regulovaná, kterou určuje stát. Pro srovnání výhodnosti nabídky konkrétního dodavatele je tak lepší využít dostupné cenové srovnávače. Co všechno tedy tvoří cenu za energie? A v čem být obezřetní, pokud zvažujete změnu dodavatele?

Regulovanou část ceny za elektřinu nebo plyn stanovuje pro každý rok Energetický regulační úřad, a to cenovým rozhodnutím vydávaným k 30. listopadu. Tato část ceny je pro všechny obchodníky v daném roce stejná a není zde prostor pro slevu. Neregulovaná část ceny je pak složena z ceny za komoditu (silovou elektřinu, zemní plyn) a z dalších položek, jejichž výši stanovuje dodavatel na základě svého obchodního rozhodnutí. Vychází přitom z ceny, za kterou elektřinu či plyn nakoupil on sám. Podstatnou roli však hraje i snaha získat nové zákazníky. „Na základě zkušeností z naší spotřebitelské poradny víme, že dodavatelé někdy nabízejí výhodnější ceny novým zákazníkům, zatímco těm dlouhodobě věrným představí lepší nabídku až v momentě, kdy chtějí odejít ke konkurenci,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

V průběhu trvání smlouvy dochází i ke změně ceny za odebírané energie. Dodavatel totiž může jednostranně změnit podmínky smlouvy včetně zvýšení či snížení neregulované části ceny. Zvyšuje-li dodavatel neregulovanou část ceny za elektřinu nebo plyn, může spotřebitel od smlouvy odstoupit bez jakékoliv sankce.

U smluv na dobu určitou, které jsou uzavírány jako fixní, typicky na dva či tři roky, dodavatel zaručuje zákazníkovi, že cena za dodávky energií se nebude po určité časové období měnit. Fixní cena, kterou zpočátku zákazník vítal, se může později ukázat jako nevýhodná, jestliže ceny energií začnou na trhu klesat. „Z fixních smluv se přitom lze vyvázat buď po zaplacení vysoké smluvní pokuty, nebo to nejde vůbec. Oproti tomu smlouvu sjednanou na dobu neurčitou můžete ukončit kdykoliv s maximálně tříměsíční výpovědní dobou a bez hrazení smluvních pokut,“ upozorňuje Eduarda Hekšová.

Pro srovnání výhodnosti stávající smlouvy o dodávkách energií můžete využít některý z veřejně dostupných srovnávačů, třeba ten na webových stránkách Energetického regulačního úřadu. Užitečné však může být vyžádat si také nabídky od vybraných dodavatelů.

V případě plynu Energetický regulační úřad zveřejňuje pro každé čtvrtletí takzvané indikativní ceny plynu, tedy ukazatel, který na první pohled prozradí, jak je na tom s cenami váš stávající nebo zamýšlený dodavatel. Tyto indikativní ceny nejsou pro dodavatele závazné, mají pouze informativní charakter. Mohou však sloužit jako argument pro získání lepší ceny.

Nejen senioři by se měli mít na pozoru před podomními prodejci, kteří zneužívají i současné situace vyvolané epidemií onemocnění covid-19 a snaží se vetřít do jejich domácnosti třeba pod záminkou předání několika roušek. „Zde je rada jednoduchá, podomním prodejcům neotvírejte dveře a nepodepisujte jim žádný dokument. Mohla by vám být k podpisu podstrčena nová smlouva o dodávkách energií, která by nejspíše nebyla příliš výhodná,“ uzavírá Eduarda Hekšová.

Témata:  energetika dTest

Aktuálně se děje

12. července 2024 20:18

11. července 2024 4:30

Oscarový herec George Clooney vyzval demokraty, ať vymění Bidena

Oscarový herec a významný sponzor americké Demokratické strany George Clooney ve středu vyzval prezidenta Joea Bidena k ukončení jeho volební kampaně. V článku pro New York Times Clooney také apeloval na ostatní představitele strany, aby na srpnovém zasedání vybrali jiného kandidáta.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy