Vaginální záněty trápí mnoho žen. Jak na ně vyzrát?

Bakteriální vaginóza je nejčastějším vaginálním onemocněním. Dle aktuálního průzkumu* společnosti Exeltis jí trpí více než čtvrtina oslovených žen. Při tomto onemocnění dochází ke změnám přirozené bakteriální rovnováhy v pochvě doprovázené řadou nepříjemných příznaků.

Ilustrační fotografie
reklama

Pro správnou léčbu i prevenci je důležité dobře rozpoznat bakteriální vaginózu od ostatních poševních onemocnění, zejména od mykózy. Téměř 50 procent českých žen však nedovede rozpoznat rozdíl mezi těmito onemocněními. Vhodnou léčbou i prevencí bakteriální vaginózy je pak přírodní vaginální gel Lactofeel, který je navíc vhodný i pro těhotné a kojící ženy.

Bakteriální vaginóza postihuje 30 - 40 procent žen ve fertilním věku. Projevuje se změnou pH v pochvě, ale také dalšími obtěžujícími příznaky. „Pro vaginózu je hlavním příznakem vodnatý výtok s nepříjemným zápachem po rybách, doprovázený svěděním. Nástup potíží je postupný,“ říká MUDr. Oldřich Šottner, specialista v oborech gynekologie-porodnictví a urogynekologie, a dodává: „Velmi často ženy bakteriální vaginózu zaměňují s mykózou, která se projevuje bílým hrudkovitým výtokem a nezvykle silným svěděním.“ Ženy však tyto příznaky velmi často zaměňují. Téměř 50 procent respondentek nedokáže poznat rozdíl mezi těmito onemocněními a více než čtvrtina dokonce příznaky bakteriální vaginózy nezná.

Příčiny vzniku bakteriální vaginózy

„Bakteriální vaginóza vzniká snížením množství bakterií mléčného kvašení, tzv. lactobacilů. Poševní prostředí se změní, zvýší se hladina pH a dojde k přemnožení tzv. špatných bakterií, které způsobí zánět,“ vysvětluje MUDr. Šottner. Faktorů, které vznik vaginózy ovlivňují, je několik, a české ženy je poměrně dobře znají. Koupání v bazénech, rybnících či koupalištích spolu s mokrými plavkami uvedla v průzkumu většina respondentek (61 %), nesprávnou intimní hygienu 55 %, pohlavní styk 45 %, užívání antibiotik zmínilo téměř 38 procent dotázaných. Vaginóze nesvědčí ani stres, což vnímá jako rizikové přes 22 procent žen. Méně pak ženy vnímají jako příčinu tohoto onemocnění diabetes (téměř 15 %), těhotenství (8%), antikoncepci (přes 3%) a menstruaci (necelá 3%).

Informace hledáme na internetu i u odborníků

Pokud ženy hledají informace o poševních infekcích, jejich první volbou je internet (60 %), teprve poté se jdou poradit s odborníky, ať s lékařem (více než 48 %) či v lékárně (20 %). Důležité je ale nejenom rozeznání příznaků, ale i správná léčba. V případě prvních obtíží bakteriální vaginózy se na lékaře obrátí téměř 28 procent žen, 15 procent respondentek se poradí v lékárně, 11 procent si pak dokáže určit vhodný způsob léčby samo.

Léčba i prevence v jednom

Jedním z vhodných přípravků nejen na léčbu, ale i prevenci bakteriální vaginózy je přírodní vaginální gel Lactofeel, který díky obsahu kyseliny mléčné a glykogenu obnovuje přirozené pH pochvy a podporuje růst laktobacilů. Zároveň zabraňuje opakování infekcí v pochvě přirozeným způsobem. U žen, které trpí bakteriální vaginózou, je Lactofeel rovněž vhodný jako prevence po léčbě antibiotiky po sexuálním styku, menstruaci, návštěvě koupaliště či sauny. „Vážnou hrozbou může být bakteriální

vaginóza v těhotenství, kdy může způsobit samovolný potrat, předčasný porod, zánět dělohy či horší hojení poporodních poranění. Správné pH v pochvě má také velký význam během přirozeného porodu při ochraně novorozence před infekcemi,“ zmiňuje MUDr. Šottner. V těchto případech je právě Lactofeel šetrným řešením, jelikož je to přírodní přípravek bez konzervačních látek a je vhodný tedy nejen pro těhotné, ale i kojící ženy. Jeho účinnost a bezpečnost je podložena klinickými studiemi.

Poradna s MUDr. Oldřichem Šottnerem
Specialista v oborech gynekologie – porodnictví a urogynekologie
Téma: Bakteriální vaginózy

Otázka: Často trpím na poševní výtoky, kdy k léčbě většinou používám antimykotika ve formě vaginálních tablet. Obtíže se mi však vracejí, cítím svědění, mám většinou řidší výtok, který nepříjemně zapáchá. Nemůže se jednat o jiný druh infekce?

Odpověď: Příznaky, které pociťujete, spíše značí na bakteriální vaginózu. Ta je nejčastějším vaginálním onemocněním, ale ženy toto onemocnění často zaměňují právě s mykózou. Bakteriální vaginóza se vyznačuje nepříjemným zápachem po rybách, který doprovází výtok, svědění a další nepříjemné pocity a rovněž změna pH v pochvě. Pro každé z těchto onemocnění se hodí jiná léčba.

Vhodným zdravotnickým prostředkem, který pomáhá v léčbě bakteriální vaginózy, je kupříkladu přírodní vaginální gel Lactofeel, který díky obsahu kyseliny mléčné a glykogenu obnovuje přirozené pH pochvy a podporuje růst laktobacilů. Zároveň zabraňuje opakování infekcí v pochvě přirozeným způsobem. U žen, které trpí na bakteriální vaginózu je gel rovněž vhodný jako prevence po léčbě antibiotiky, po sexuálním styku, menstruaci, návštěvě koupaliště či sauny.

Otázka: Po léčbě antibiotiky často trpím na poševní výtoky. V lékárně mi doporučili užívat spolu s antibiotiky i laktobacily. Je to dostačující prevence?

Odpověď: Léčba některými antibiotiky může narušit přirozené a zdravé poševní prostředí. Proto se k účinné prevenci doporučuje užívání přípravků, které pomáhají udržovat přirozené pH v pochvě a obnovují vaginální flóru.

Jaké jsou vhodné přípravky na přírodní bázi? Třeba vaginální gel Lactofeel, který díky obsahu kyseliny mléčné a glykogenu obnovuje přirozené pH pochvy a podporuje růst laktobacilů. Proto se doporučuje i jako prevence právě bezprostředně po léčbě antibiotiky.

Otázka: Jsem na začátku těhotenství a často trpím na bakteriální vaginózy. Existuje nějaká šetrná prevence, kterou bych mohla používat i v době těhotenství?

Odpověď: Bakteriální vaginóza, která se vyznačuje poruchou poševního prostředí a změnou pH v pochvě, může v těhotenství znamenat vážnou hrozbu v podobě samovolného potratu, předčasného porodu, zánětu dělohy po porodu či horšího hojení poporodních poranění. Správné pH v pochvě má také velký význam během přirozeného porodu při ochraně novorozence před infekcemi.

Šetrným řešením může být přírodní vaginální gel Lactofeel s obsahem kyseliny mléčné a glykogenu, který napomáhá v podpůrné léčbě bakteriální vaginózy a rovněž zabraňuje opakování infekcí v pochvě přirozeným způsobem. Složky gelu jsou přírodní, přípravek neobsahuje konzervační látky a proto je vhodný i pro těhotné a kojící ženy. Jeho účinnost a  bezpečnost je podložena klinickými studiemi.

Témata: ženy | zdraví | MoneyMAG.cz
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky