Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Růst české ekonomiky zaostal za očekávání, navzdory vyšší spotřebě domácností. Zklamala průmyslová výroba

ekonomika
ekonomika
Foto: Pixabay

Výkon české ekonomiky ve druhém letošním čtvrtletí podle předběžného odhadu zaostal za drtivou většinou expertních očekávání. Hospodářství přidalo meziročně 0,4 procenta, mezičtvrtletně pak rostlo o 0,3 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali ve střední hodnotě svých odhadů růst o 0,6, resp. 0,5 procenta.

Meziroční růst ekonomiky táhla hlavně spotřeba domácností. Ty po dvou letech citelného propadu reálných příjmů letos registrují určité zlepšení své finanční situace, vyhlížejí celoroční vzestup reálných příjmů, což je osměluje k vyšší spotřebě. Kromě dopadů loňské a předloňské mimořádné inflace překonávají také loňské obavy z dopadů letos zavedeného konsolidačního balíčku, což je taktéž vede k vyšší spotřebě.

Pozitivní vliv na růst měla i zahraniční poptávka, resp. čistý vývoz z ČR. Příznivý vývoj vývozu byl však umožněn mnohem spíše vyskladňováním zásob než růstem průmyslové výroby, což dokládá fakt, že změna stavu zásob ve druhém čtvrtletí působila na růst české ekonomiky negativně.

Slabší než očekávaný růst české ekonomiky je z hlediska České národní banky důvodem spíše pro výraznější snižování úrokových sazeb, ačkoli předpokládáme že tento týden je sníží pouze o 0,25 procentního bodu. Za celý letošní rok česká ekonomika přidá rovné jedno procento, v příštím pak 1,8 procenta. Rizikem pro ni je právě i to, že by ČNB postupovala s redukcí úrokových sazeb příliš pomalu.

Témata:  ekonomika komentář

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

Důchodci pozor, změna důchodů od dubna. Co bude jinak?

Výplaty důchodů se od dubna 2025 posouvají. Česká správa sociálního zabezpečení nově vyplácí penze dříve – místo obvyklé druhé poloviny měsíce přicházejí peníze seniorům už v jeho první části.

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy

EUR

Komentář

Konec přísné dluhové brzdy v Německu a jeho dopad na evropské země

Německo, které je považováno za nejdisciplinovanější zemi, pokud jde o fiskální řízení, se rozhodlo pro radikální krok – snížit svou úvěrovou brzdu. Po období stagnace chce nastupující vláda obnovit postavení země investicemi do klíčových segmentů hospodářství – od infrastruktury až po průmysl. Zatímco na jednu stranu je tento plán pozitivní pro růst nejen Německa, ale i dalších evropských zemí, na druhou stranu bude veřejný dluh narůstat, což je v rozporu s pravidly Evropské unie (EU), říká Olívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading ve svém komentáři.