Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Možný americký viceprezident Walz vyzýval k ukončení obchodní války s Čínou. Spojené státy ji ale od té doby naopak dále vystupňovaly, přidala se i EU

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Tim Walz, parťák do kampaně Kamaly Harrisové, možný příští viceprezident USA, ještě v roce 2019 veřejně vyzýval Donalda Trumpa, ať ukončí obchodní válku s Čínou. Na síti X, tehdy Twitter, v srpnu 2019 v rámci kritiky tehdejšího Trumpova úřadování v Bílém domě uvedl, že by prezident měl konečně „začít dělat svoji práci a ukončit obchodní válku s Čínou.“

Takový postoj by ovšem neobstál nejen v Trumpově administrativě, ale ani v té následné Bidenově. Ta v obchodním vztahu k Číně v podstatě navázala na konání Trumpovy vlády, a obchodní válku s Čínou dokonce ještě prohloubila. Vždyť například letos na jaře zavedla stoprocentní cla na dovážené čínské elektromobily.

Otázkou tedy nyní je, zda Walz přehodnotí svůj někdejší postoj a na své výzvy k ukončení obchodní války s Čínou zapomene. Ostatně jeho možná nadcházející šéfka Kamala Harrisová je nyní coby viceprezidentka čelní představitelkou Bidenovy administrativy. Pokud by tedy Walz měl být konzistentní se svým postojem z roku 2019, musel by nyní vyzývat k ukončení obchodní války s Čínou vyzývat právě i Harrisovou.

K určitému prvotnímu „výstřelu“ v obchodní válce navíc mezitím přistoupila také EU. Například svá letos v červenci znatelně navýšená cla na dovážené čínské elektrovozy zdůvodňuje nadměrnou výrobou v Číně, mocně poháněnou tamními státními dotacemi.

Americká investiční banka Goldman Sachs ve své nové analýze, z níž dnes cituje agentura Bloomberg, zkoumá, jaký je skutečný rozsah této údajné čínské nadměrné výroby. Zjišťuje přitom, že nejde ani tak o důsledek státních dotací, nýbrž o efekt velikosti a proměnlivosti čínského trhu, které značně znesnadňují plánovat výrobu, zejména na počátku ekonomického cyklu.

Státní dotace v Číně v průměru odpovídají pouze asi šesti procentům provozního cash flow čínských firem, spočítali analytici Goldman Sachs.

Masivní dotační podpora v podání Pekingu, kterou svá cla zdůvodňuje EU, se tedy ve skutečnosti zjevně nekoná. Což je ovšem varovné dvojnásob. Čína i jen s minimem dotací hospodářsky stoupá a svojí konkurenceschopností stále zřetelněji ohrožuje zejména právě EU. Ale Spojené státy pochopitelně též. Takže Trump nyní v kampani může poukazovat na Walzovu „pročínskost“ a neprozíravost, když ještě v roce 2019 čínskou hrozbu neviděl či vidět nechtěl.

Témata:  Tim Walz USA

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy