Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny pohonných hmot v Česku budou padat i dále. Díky sílící koruně a postoji americké centrální banky

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Pohonné hmoty v Česku dále zlevňují. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 46 haléřů na 39,09 koruny za litr. Ještě výrazněji, o 54 haléřů, zlevnila nafta. Litr dieselu v současnosti stojí v průměru 37,24 Kč/l, což je nejméně za více než čtvrtrok. 

V příštích sedmi dnech pohonné hmoty dále zlevní, v rozsahu kolem 30 haléřů na litr v případě benzinu a 40 haléřů v případě nafty. Důvodem je pokračující pokles cen ropy na světových trzích a také poměrně výrazné květnové zpevnění koruny vůči americkému dolaru, v němž se ropa obchoduje.

Ropa se po zohlednění kursu koruny k dolaru – tedy pomyslně v korunách za barel – nyní prodává nejlevněji od první poloviny letošního února. Klesá také cena velkoobchodně prodávaných paliv na komoditní burze v Rotterdamu. Například velkoobchodní cena nafty je nyní v přepočtu do koruny prakticky nejnižší od začátku letoška.

Cena ropy dále klesá zejména kvůli vyhlížené měnové politice americké centrální banky (Fedu), která zřejmě bude držet své základní úrokové sazby poměrně vysoké delší dobu. Část trhu už nyní předpokládá, že Fed letos nesníží sazby ani jednou, zatímco na začátku roku konsensus trhu měl za to, že sazby redukuje letos hned pětkrát, ba šestkrát. Odsunutí zahájení snižování sazeb oslabuje poptávku po ropě, neboť přetrvává riziko výraznějšího ekonomického útlumu – a nejen v USA –, jejž by způsobil dusivý efekt vyšších úrokových sazeb, a tedy méně dostupných úvěrů a obecně financování, například investic.

Měnová politika Fedu má nyní na cenu ropy silnější dopad než napětí na Blízkém východě, které v současnosti neeskaluje ani v důsledku tragického úmrtí íránského prezidenta. Takže z důvodu napětí na Blízkém východě tedy ani nyní nesílí tlak na zdražování ropy.

Zlevňování pohonných hmot v Česku pak umocňuje zmíněné zpevňování koruny k dolaru, jež je důsledkem toho, že i Česká národní banka bere do určité míry zpátečku se svými plány na letošní redukci základní úrokové sazby. To pomáhá udržovat atraktivitu koruny – i tváří v tvář dolaru – na vyšší úrovni, než pokud by základní sazba ČNB klesala tak rychle, jak se čekalo začátkem letoška. Tehdy trh vyhlížel její pokles do konce roku 2024 na úroveň 3,25 procenta. Dnes míní, že svoji pouť letoškem zakončí o celý jeden procentní bod výše, tedy na úrovni 4,25 procenta. Nyní sazba činí 5,25 procenta. 

Témata:  pohonné hmoty komentář

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.