Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bitcoin má blízko ke zlomení historického cenového rekordu, pomoci mu může Nvidie

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Cena nejstarší a nejrozšířenější světové kryptoměny bitcoinu se dnes vyšplhala do blízkosti svého dějinného maxima. Na to vystoupala letos v polovině března a činí takřka 73 800 dolarů za kus. Dnes se bitcoin podle dat agentury Bloomberg prodával až za více než 71 929 dolarů poté, co se v mezidobí jeho cena citelně propadla, až do blízkosti 56 500 dolarů dne 1. května. 

Trhy a analytici tedy už spekulují, kdy by cena bitcoinu mohla pokořit historické cenové maximum, oněch necelých 73 800 USD. Nejpozději zítra, pokud tedy napjatě očekávané čtvrtletní výsledky společnosti Nvidia, těžící z mimořádného boomu umělé inteligence, nebudou zklamáním.

Bitcoin se stále více chová jako vysoce kolísavá technologická akcie, takže Nvidie mu může dodat mocný pozitivní impuls. Ten nyní zajišťuje spekulace o blížícím se spuštění prvního burzovně obchodovaného fondu (ETF) v USA na kryptoměnu ether. Ta je po bitcoinu druhou nejrozšířenější a spekulace o možném fondu na ni pohání celý segment kryptoměn, tedy i bitcoin samotný. Pokud by skutečně došlo ke spuštění zmíněného fondu či fondů na ether, do kryptoměn jako celku potečou další peníze drobných, ale i institucionálních investorů a dále se zvýší kredibilita kryptoměn coby standardního investičního nástroje. To by v jisté synergii bylo vodou na mlýn i bitcoinu.

Do letos spuštěných bitcoinových fondů v USA vskutku mocně investují nejen drobní investoři. Ve větším objemu do bitcoinu skrze dané fondy ke konci prvního čtvrtletí jejich existence, tedy ke konci letošního března, investovalo hned 937 institucionálních hráčů, čili profesionálních finančních domů a firem. Když začínaly tytéž fondy (ETF) na zlato, roku 2004, bylo to po prvním čtvrtletí jejich existence desetkrát méně, konkrétně 95.

Do bitcoinu skrze zmíněné americké fondy významně investuje třeba penzijní fond státu Wisconsin, dále největší banka v EU – francouzská BNP Paribas – nebo největší švýcarská banka, UBS. A rovněž zhruba třetina z přibližně stovky špičkových světových hedgeových fondů, včetně bostonského fondu Bracebridge, který spravuje investice Yaleově univerzitě a Princetonské univerzitě.

Bitcoin žene vzhůru ale také obecná pozitivní nálada na burzách v USA. Investoři jsou totiž stále přesvědčenější, že největší světová ekonomika se vyhne takzvanému „tvrdému přestání“, tedy že se podaří zkrotit inflaci bez vyvolání hlubšího hospodářského útlumu či recese. Výjimku ovšem představuje největší americká banka JP Morgan, která i podle své nyní aktualizované prognózy stále ještě letos očekává 20procentní pád amerických akcií – konkrétně stěžejného ukazatele Standard & Poor’s 500.

Nutno ovšem říci, že JPMorgan je vskutku výjimkou, co potvrzuje pravidlo. Představuje totiž poslední významný finanční dům z Wall Street, který zůstává takto pesimistický. Ostatní už pod tlakem příznivého vývoje poslední doby upravili své prognózy vzhůru, naposledy banka Morgan Stanley. Její analytici včera zvedli svoji souhrnnou cenu amerických akcií, ukazatele Standard & Poor’s 500, vyhlíženou ve dvanáctiměsíčním horizontu o 20 procent.

Témata:  Bitcoin komentář

Aktuálně se děje

21. června 2024 10:11

17. června 2024 9:56

14. června 2024 16:04

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy