Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fed zvedá sazbu na dolaru na 1,75 %, více než trhy čekaly

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: INCORP images

Americký FED na svém dnešním zasedání zvýšil základní úrokovou sazbu na dolaru do pásma 1,50 % - 1,75 %. To představuje razantnější utažení měnových podmínek, než se kterým počítala většina trhů.

Tímto postojem američtí centrální bankéři demonstrovali svoji odhodlanost v boji s inflací, kterou chtějí vrátit zpět ke 2 %. Zatímco tamní spotřebitelská inflace za květen meziročně vzrostla o 8,6 %, průmyslové ceny šly nahoru o 10,8 % a zatím nic nenasvědčuje, že by se situace měla zlepšovat. Zvedání sazeb je tedy logickou reakcí. 

Fed již v minulosti avizoval, že do konce tohoto roku bude zvedat sazbu na každém dalším zasedání a v roce 2023 se na kurzu zvedání sazeb nejspíš mnoho nezmění.

Oproti svým kolegům na naší straně Atlantiku z ECB má Fed výhodu, že nemusí brát až tak velký ohled na zadlužené státy jižní Evropy jako je Itálie, Řecko, Španělsko a konec konců i Francie.

Více úročený, a tedy silnější, dolar však přinese problémy rozvojovému světu. Zahraniční investoři totiž budou více profitovat z držby dolaru a tím pádem se bude nejspíš snižovat jejich ochota v zemích třetího světa investovat. Zahraniční kapitál je mnohdy v těchto zemích nadějí na lepší život. Přichází navíc doba drahých potravin, takže celá situace bude o to složitější.

Dolar na dnešní rozhodnutí Fedu reagoval posílením pod 1,0380 EURUSD a koruna se tak propadá až nad 23,85 USDCZK. Další jeho posílení nejspíš přijde v dalších hodinách a dnech. Obrat by mohlo přinést až červencové zvýšení sazeb na euru. To by mělo být prvním takovým krokem ECB po deseti letech.

Témata:  Fed (Americká centrální banka) USA

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trump náhle ustoupil od cel. Trhy zaskočil slabý dolar

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Ve středu odpoledne středoevropského času bylo stále patrnější, že obchodní válku, kterou rozjela, nemá plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zradila. Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslaboval. Třeba česká koruna si vůči němu včera kolem půl čtvrté odpolední středoevropského času připisovala výrazné takřka procento.