Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fed zvedá sazbu na dolaru na 1,75 %, více než trhy čekaly

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: INCORP images

Americký FED na svém dnešním zasedání zvýšil základní úrokovou sazbu na dolaru do pásma 1,50 % - 1,75 %. To představuje razantnější utažení měnových podmínek, než se kterým počítala většina trhů.

Tímto postojem američtí centrální bankéři demonstrovali svoji odhodlanost v boji s inflací, kterou chtějí vrátit zpět ke 2 %. Zatímco tamní spotřebitelská inflace za květen meziročně vzrostla o 8,6 %, průmyslové ceny šly nahoru o 10,8 % a zatím nic nenasvědčuje, že by se situace měla zlepšovat. Zvedání sazeb je tedy logickou reakcí. 

Fed již v minulosti avizoval, že do konce tohoto roku bude zvedat sazbu na každém dalším zasedání a v roce 2023 se na kurzu zvedání sazeb nejspíš mnoho nezmění.

Oproti svým kolegům na naší straně Atlantiku z ECB má Fed výhodu, že nemusí brát až tak velký ohled na zadlužené státy jižní Evropy jako je Itálie, Řecko, Španělsko a konec konců i Francie.

Více úročený, a tedy silnější, dolar však přinese problémy rozvojovému světu. Zahraniční investoři totiž budou více profitovat z držby dolaru a tím pádem se bude nejspíš snižovat jejich ochota v zemích třetího světa investovat. Zahraniční kapitál je mnohdy v těchto zemích nadějí na lepší život. Přichází navíc doba drahých potravin, takže celá situace bude o to složitější.

Dolar na dnešní rozhodnutí Fedu reagoval posílením pod 1,0380 EURUSD a koruna se tak propadá až nad 23,85 USDCZK. Další jeho posílení nejspíš přijde v dalších hodinách a dnech. Obrat by mohlo přinést až červencové zvýšení sazeb na euru. To by mělo být prvním takovým krokem ECB po deseti letech.

Témata:  Fed (Americká centrální banka) USA

Aktuálně se děje

20. května 2024 13:04

20. května 2024 12:03

Předpověď počasí na noc a úterý 21. května

Z centrálního Středomoří bude do střední Evropy postupovat tlaková níže, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy