Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fed zvedá sazbu na dolaru na 1,75 %, více než trhy čekaly

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: INCORP images

Americký FED na svém dnešním zasedání zvýšil základní úrokovou sazbu na dolaru do pásma 1,50 % - 1,75 %. To představuje razantnější utažení měnových podmínek, než se kterým počítala většina trhů.

Tímto postojem američtí centrální bankéři demonstrovali svoji odhodlanost v boji s inflací, kterou chtějí vrátit zpět ke 2 %. Zatímco tamní spotřebitelská inflace za květen meziročně vzrostla o 8,6 %, průmyslové ceny šly nahoru o 10,8 % a zatím nic nenasvědčuje, že by se situace měla zlepšovat. Zvedání sazeb je tedy logickou reakcí. 

Fed již v minulosti avizoval, že do konce tohoto roku bude zvedat sazbu na každém dalším zasedání a v roce 2023 se na kurzu zvedání sazeb nejspíš mnoho nezmění.

Oproti svým kolegům na naší straně Atlantiku z ECB má Fed výhodu, že nemusí brát až tak velký ohled na zadlužené státy jižní Evropy jako je Itálie, Řecko, Španělsko a konec konců i Francie.

Více úročený, a tedy silnější, dolar však přinese problémy rozvojovému světu. Zahraniční investoři totiž budou více profitovat z držby dolaru a tím pádem se bude nejspíš snižovat jejich ochota v zemích třetího světa investovat. Zahraniční kapitál je mnohdy v těchto zemích nadějí na lepší život. Přichází navíc doba drahých potravin, takže celá situace bude o to složitější.

Dolar na dnešní rozhodnutí Fedu reagoval posílením pod 1,0380 EURUSD a koruna se tak propadá až nad 23,85 USDCZK. Další jeho posílení nejspíš přijde v dalších hodinách a dnech. Obrat by mohlo přinést až červencové zvýšení sazeb na euru. To by mělo být prvním takovým krokem ECB po deseti letech.

Témata:  Fed (Americká centrální banka) USA

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy