Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemědělci dostanou příští rok v národních dotacích téměř 4 miliardy

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zemědělci dostanou příští rok v národních dotacích 3,8 miliardy korun. Vládní návrh dotačních programů dnes schválila Sněmovna. Částka je stejná jako na letošek. Nejvíce peněz, přes miliardu korun, by mělo jít na zlepšování podmínek v chovech hospodářských zvířat.

Pro živočišnou výrobu je v dotačních programech vyčleněna nejvyšší suma, 2,7 miliardy korun. "Důvodem je snaha bránit nepříznivému vývoji některých odvětví živočišné výroby, jež je nezbytná pro zachování zaměstnanosti na venkově a která v současnosti ztrácí pozice," stojí v podkladech. Zmiňují v této souvislosti chovy prasat a drůbeže.

Do potravinářství půjde příští rok 578 milionů korun. Na rostlinnou výrobu je vyčleněno 351,4 milionu korun.

V nákazovém fondu bude 763 milionů korun, na poradenství a vzdělávání plánuje stát přerozdělit 141 milionů, například na podporu potravinových bank 63 milionů korun či na podporu producentů kvalitního mléka 400 milionů korun. Stát také plánuje přerozdělit tři miliony korun na podporu obcím, aby měly peníze na péči o zvířata, která jsou odebrána například kvůli týrání původním majitelům.

Témata:  finance zemědělství

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 12:20

Jak může Čech koupit akcie Saudi Aramco, největší ropné firmy světa? A dává to vůbec smysl?

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Existují velké, burzovně obchodované firmy, jejichž akcie si snadno – na pár kliknutí – může pořídit i našinec. Jde třeba o Apple, Amazon nebo Microsoft. No, a pak existují také velké, burzovně obchodované firmy, jejichž akcie si Čech prakticky pořídit nemůže.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.