Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

WTO: Dopad války na Ukrajině na obchod není tak špatný, jak se čekalo

pšenice
pšenice
Foto: Pixabay

Globální obchod vzrostl v loňském roce více, než se očekávalo, a to navzdory otřesům způsobeným konfliktem na Ukrajině, protože postiženým zemím se podařilo změnit dodavatele nebo produkty. Uvedla to ve své zprávě Světová obchodní organizace (WTO).

WTO předpověděla, že za rok 2022 globální obchod stoupne pouze o tři procenta, protože konflikt způsobil narušení vývozu, včetně pšenice a pohonných hmot. Hlavní ekonom WTO Ralph Ossa ale při prezentaci nejnovější analýzy dopadu války na obchod uvedl, že si světový obchod vedl dobře.

"Neviděli jsme nejhorší předpovědi, které se předpokládaly na začátku války," uvedl Ossa. WTO ale zatím neposkytla přesné údaje za celý loňský rok s tím, že budou k dispozici v dubnu.

Ossa dodal, že globální obchod byl odolný, protože členové WTO projevili zdrženlivost při používání vývozních restrikcí. "Částečným vysvětlením (omezeného dopadu) je, že světový obchodní systém zůstal otevřený," řekl.

Některé země, které byly dříve závislé na dovozu z Ukrajiny, vyměnily produkty za jiné nebo našly jiné dodavatele. Například pšenici vyměnily za rýži nebo Egypt nahradil ukrajinskou pšenici dovozem z EU, USA a Ruska, uvedla zpráva. Celkově ukrajinský vývoz loni podle hodnoty klesl o 30 procent.

Ve stejném období se ruský vývoz podle hodnoty zvýšil o 15,6 procenta. Podpořily ho vyšší ceny pohonných hmot, hnojiv a obilovin. Zpráva však současně uvádí, že celkový objem vývozu "mohl mírně klesnout". Sankce západních zemí na Rusko kvůli invazi na Ukrajinu způsobily pokles ruského vývozu do Británie a USA a zvýšily vývoz Ruska do Číny a Indie, dodal Ossa.

Témata:  Ukrajina Světová obchodní organizace (WTO) obilí

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy