Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vývoz z Německa v dubnu kvůli koronaviru rekordně klesl

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Vývoz z Německa se v dubnu propadl meziročně skoro o třetinu, což je nejvíce od roku 1950, kdy statistický úřad začal tento údaj sledovat. Důvodem byla koronavirová pandemie, která snížila poptávku po zboží z Německa, největší evropské ekonomiky. Přebytek bilance zahraničního obchodu klesl na 3,5 miliardy eur (93,3 miliardy Kč) ze 17,8 miliardy eur loni v dubnu a byl nejnižší od prosince 2000. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil spolkový statistický úřad.

Vývoz z Německa v dubnu meziročně klesl o 31,1 procenta na 75,7 miliardy eur. Dovoz se snížil o 21,6 procenta na 72,2 miliardy eur.

Proti předchozímu měsíci vývoz klesl o 24 procent, dovoz o 16,5 procenta. Oba údaje byly nejhorší od srpna 1990. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali pokles vývozu o 15,6 procenta, u dovozu čekali pokles o 16 procent.

Vývoz do zemí EU se v dubnu propadl o 34,8 procenta, z toho do zemí eurozóny o 29,9 procenta. Dovoz z těchto zemí se pak snížil o 30,1 procenta a ze zemí platících eurem o 32,9 procenta. Vývoz ze zemí mimo EU klesl o 27 procent a dovoz o 11,4 procenta.

Tempo poklesu vývozu bylo u jednotlivých zemí různé. Zatímco vývoz do Číny se snížil o mírnějších 12,6 procenta, vývoz do zemí těžce zasažených koronavirem prudce klesl. Vývoz do Francie se propadl o 48,3 procenta, do Itálie o 40,1 procenta a do USA o 35,8 procenta.

Nejvíce zboží v dubnu dorazilo do Německa z Číny. Dovoz vzrostl meziročně o deset procent na 9,4 miliardy eur. Dovoz z USA se zvýšil o 2,4 procenta, naopak dovoz z Francie o 37,3 procenta klesl, dovoz z Itálie se snížil o 32,5 procenta.

Témata:  Německo ekonomika EUR

Související

Aktuálně se děje

20. května 2026 15:20

18. května 2026 16:55

Rodičovský příspěvek poroste. Vláda schválila jeho navýšení

Vláda dnes schválila návrh ministra práce a sociálních věcí Aleše Juchelky na zvýšení celkové částky rodičovského příspěvku. Nově by měl činit 400 000 korun. U dvojčat nebo vícerčat by se částka zvýšila na 800 000 korun. Navýšení se bude týkat dětí narozených po 1. lednu 2027. Návrh nyní zamíří do Poslanecké sněmovny.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Americké uhlí zlevní světové trhy, evropskou elektřinu ale ne

Plánovaný masivní rozvoj amerického uhelného průmyslu pod taktovkou administrativy Donalda Trumpa sice zvýší nabídku této komodity na světových trzích, koncové ceny energií v Evropské unii však zásadně nesníží. Hlavní překážkou pro zlevnění elektřiny v Evropě zůstává přísná unijní klimatická regulace, zejména systém emisních povolenek.