Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V pátek se Nord Stream 1 nerozjede, jak bylo plánováno

Zemní plyn
Zemní plyn
Foto: Pixabay

Komentář Lukáše Kovandy: V pátek se má po plánované údržbové odstávce obnovit provoz plynovodu Nord Stream 1. Jenže se tak podle všeho nestane. Rusko totiž tou dobou stále nebude mít k dispozici turbínu do plynovodní kompresní stanice Portovaja. Výrobce a „servisák“ turbíny, firma Siemens Energy Canada, teprve včera zařízení odeslal z revizní kontroly přes Německo do Ruska. Tam by turbína měla dorazit v neděli. Další čtyři dny může trvat její „nahození“ do běžného provozu.

Je tak vysoce pravděpodobné, že plný provoz Nord Streamu 1 bude moci být obnoven nejdříve v pátek 29. července, tedy o týden později, než bylo plánováno. Původně se totiž měl provoz obnovit už právě tento pátek, tedy 22. července.

Pokud by Rusko spustilo plynovod na plný chod ještě před zapojením turbíny do běžného provozu, popřelo by tím samo sebe. Od poloviny června až do zahájení zmíněné odstávky v pondělí minulý týden totiž snížilo tok plynovodem o 60 procent. Právě s poukazem na to, že bez turbíny nemá možnost posílat plynu více. Jestliže by nyní posílalo plný objem ještě před dodáním a plným zapojením turbíny do chodu, bylo by zjevné, že pravdu měli Němci, když tvrdili, že snížení toku plynu z Ruska do Německa má důvod primárně politický, nikoli technický.

Německá vláda i přesto naléhala na kanadskou, aby turbínu uvolnila. Zmíněná firma Siemens Energy Canada ji totiž musela na kanadském území zadržovat z důvodu protiruských sankcí, které Ottawa zavedla v červnu. Sankce kanadským firmám plynárenského a ropného segmentu zapovídají export do Ruska. Kanada tak po naléhání Německa obešla své vlastní sankce. Německo argumentuje, že když Rusko bude turbínou disponovat, nebude už její absencí moci vysvětlovat případné plné nezprovoznění Nord Streamu 1.

Za obejití vlastních protiruských sankcí Kanadu ostře kritizují ukrajinští politici. Ottawa podle některých z nich dokonce Kyjevu „vráží kudlu do zad“. A to přesto, že turbína putuje do Ruska oklikou přes Německo, tedy nikoli přímo z Kanady.

Témata:  plynovod Nord Stream 1 zemní plyn

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy