Trumpův ústup a signály z Německa oživují trhy

KOMENTÁŔ: Trumpův ústup z výrazně protičínského postoje a signály Německa, že při jakémkoli náznaku recese dojde k fiskálnímu uvolnění, podpořily na začátku týdne postoj trhů. Důležitý týden má před sebou Itálie, stejně jako Fed, který bude následovat pátečním projevem guvernéra Powella, říká John Hardy, vedoucí oddělení forexu Saxo Bank.

Ilustrační foto
reklama

Trump dále ustupuje od hrozeb sankcemi a cly vůči Číně. Jeho vláda před víkendem oznámila, že lhůta pro Huawei je prodloužena na 90denní okno pro nákup amerického zboží. Nejasný tweet o Číně přispěl k nadějím, že Trumpovo chvástání se může rychle umírnit vlivem poklesu procentních bodů indexu S&P500.

V poslední době jsme zaznamenali několik zpráv citujících záměr Německa rozšířit v případě recese svou fiskální politiku. Německý ministr financí Scholz nyní uvedl, že Německo má potenciál rozšířit výdaje o zhruba 50 mld. EUR na 1,5 % HDP – což je sice stále poměrně skromné, ale leccos to naznačuje.

Napodobí Powel v Jackson Hole Bernankeho?

Politický vývoj v Itálii a páteční projev guvernéra Fedu Powella v Jackson Hole představují dvě nejzásadnější události tohoto týdne. Možný je také průlom v brexitovém patu. Čtvrtek také přinese evropský PMI za srpen i zápis z posledního jednání ECB.

Páteční Powellův projev je každopádně nejdůležitější rizikovou událostí týdne z hlediska trhů. Powell je zavalen kritikou ze všech stran. Nejhorší komentáře přicházejí od prezidenta Trumpa. Využije Powell příležitosti a bude otevřenější v tom, co vede Fed k uvolňování? Je to politika ostatních centrálních bank nebo fiskální excesy prezidenta Trumpa? Skutečný obrat USD níž pravděpodobně vyžaduje, aby Fed přistoupil ke snížení sazeb dříve a nastartoval masivní kvantitativní uvolňování. Je na to Powell připraven a hodlá zopakovat slavné vystoupení Bena Bernankeho v Jacskon Hole v roce 2010? Nebo bude dál zaostávat za křivkou uvolňování?

Vybrané měny:

USD – ve středu bude k dispozici zápis z jednání FOMC. Všichni však napjatě očekávají Powellův páteční projev. Bude dostatečně zajímavý, aby udržel strop na USD?

EUR – sledujeme výnosy evropských vládních dluhopisů, abychom zjistili úroveň konsolidace po slibech Německa o fiskálním stimulu v případě recese. Tento týden dojde k oživení italského politického procesu - spready italských dluhopisů se však opět zklidnily. Zápis z jednání ECB naznačuje možné další uvolnění v září – podle nás budou další intervence EU z větší části politické/fiskální, takže nepředpokládáme větší dopad.

GBP – Boris Johnson se před víkendovým setkáním v Biarritzu objeví také v Berlíně a Paříži. Trh bude pečlivě sledovat, zda dojde k jakémukoli zmírnění postojů jedné ze stran.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky