Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Růst české ekonomiky podle odhadů dále zpomalil

Ekonomika, ilustrační fotografie
Ekonomika, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Růst české ekonomiky v loňském čtvrtém čtvrtletí podle odhadů analytiků zpomalil. Důvodem byl mimo jiné vývoj průmyslové produkce, která byla negativně ovlivněna mimo jiné vývojem v zahraničí, především v Německu. V průměru ekonomové odhadují meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) na 1,9 procenta a mezičtvrtletní na 0,3 procenta. Český statistický úřad zveřejní předběžný odhad HDP za 4. čtvrtletí 2019 v pátek 14. února. Za celý loňský rok počítají s růstem ekonomiky zhruba 2,5 procenta.

V loňském třetím čtvrtletí ekonomika zpomalila meziroční růst na 2,5 procenta a mezičtvrtletní na 0,4 procenta. Za celý předloňský rok HDP stoupl o 2,8 procenta. Průmyslová výroba v ČR se loni meziročně snížila o 0,4 procenta, klesla tak po pěti letech. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů byla nižší o 0,5 procenta.

"Za poměrně výrazným zpomalením domácí ekonomiky v závěrečném čtvrtletí loňského roku stála kombinace faktorů, tedy pokles investic v podobě hrubého fixního kapitálu, pokles průmyslové produkce a tím i horší výsledek zahraničního obchodu a v neposlední řadě i slabší růst spotřeby domácností," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Také podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy na českou ekonomiku od poloviny loňska viditelněji doléhají problémy německého hospodářství a jeho průmyslu, které přetrvávají i letos. "Tuzemský průmysl, jenž je na tom německém citelně závislý například jako subdodavatel, zbrzdil loni od října do prosince celou českou ekonomiku," uvedl.

Podle analytičky Raiffeisenbank Elišky Jelínkové i analytika České spořitelny Jiřího Polanského je za zpomalením meziročního růstu i vysoká srovnávací základna z loňského roku. "Ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku meziroční růst české ekonomiky pravděpodobně dále zpomalil. To mělo především dva důvody. Prvním byl vývoj v eurozóně, který se do české ekonomiky přenesl v podobě slabých investic. Druhým důvodem byly meziročně slabší vládní investice, když v závěru roku 2018 byla z důvodu nutnosti dokončení některých projektů vládní investiční aktivita vyšší," uvedl Polanský.

Témata:  ekonomika Česko

Související

Aktuálně se děje

12. června 2025 16:49

29. května 2025 12:20

28. května 2025 12:18

Senioři táhnou ekonomiku, zatímco mladí zůstávají ve školách

Český trh práce se tiše, ale zásadně přepisuje. Zatímco ještě v 90. letech bylo běžné, že lidé končili kariéru krátce po šedesátce a dvacetiletí už měli první zaměstnání, dnes se tyto role obracejí. Mladí zůstávají déle ve vzdělávacím systému, pracovní zkušenosti odkládají. Naopak senioři v důchodovém věku často zůstávají ekonomicky aktivní – ať už z přesvědčení, nebo z nutnosti.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Nečekané zdražování potravin: Zemědělci hlásí nejvyšší růst cen za dva roky

Růst cen v zemědělství letos v květnu vykázal úroveň 15,7 procenta v meziročním srovnání. Vykázal tak stejnou hodnotu jako revidovaný dubnový údaj, jenž představuje nejvýraznější nárůst od února 2023, tedy za více než dva roky. Do Česka se tedy letos na jaře trvaleji vrátil dvouciferný růst zemědělských cen, po více než dvou letech.