Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podnikatelé mohou dnes naposledy žádat o dotace z COVID Nepokryté náklady

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Podnikatelé mohou dnes naposledy žádat o dotace z druhé výzvy programu COVID Nepokryté náklady. Stát jeho prostřednictvím podnikatelům s propadem obratu za rozhodné období alespoň o 50 procent poskytuje příspěvek na 60 procent nepokrytých nákladů. Provozům s majetkovou účastí státu nebo územního samosprávného celku se týká pomoc 40 procent nákladů. Příjem žádostí o podporu za duben a květen začal 28. června.

Zájemci o příspěvek mohou ve druhé výzvě dotačního titulu žádat o pomoc za oba měsíce, v takovém případě maximální výše dotace činí 25 milionů korun, nebo jen za duben, kdy podpora na jednoho žadatele nesmí přesáhnout 15 milionů korun.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo, počítalo, že na druhou výzvu bude potřebovat 2,2 miliardy korun. Připraveno na ni tak bylo 1,2 miliardy korun a předpokládaná zbývající část prostředků z první výzvy.

Podnikatelé už ve druhé polovině srpna ale podali 1801 žádostí v objemu 1,7 miliardy korun. Vláda tak schválila zvýšení financí do programu, podle MPO by na druhou výzvu mohlo být třeba až pět miliard korun.

Příjem žádostí do první výzvy MPO spustilo 19. dubna, ukončilo ho 19. července. Týkala se období 1. ledna až 31. března. Maximální výše podpory na jednoho žadatele činila 40 milionů korun. Na první výzvu bylo připraveno šest miliard korun, resort přitom předpokládal, že k uspokojení všech žádostí bude stačit pět miliard korun. Úřad ale k 20. srpnu ve svém on-line systému evidoval 4487 přijatých žádostí za zhruba 6,2 miliardy korun.

Témata:  program COVID podnikatelé

Související

Aktuálně se děje

14. dubna 2025 14:30

Evropa zdražuje vejce. Česko ale trhá rekordy, předběhlo i USA

Vejce v Česku zdražují nejvíce v EU, ba dokonce více než v USA kdykoli během tamní již několik měsíců probíhající vaječné krize. Podle analýzy společnosti Tradingpedia vejce v ČR mezi únorem a březnem letošního roku přidala na ceně 20,4 procenta. To je více než ve všech zemích EU. Vajíčka v Česku zdražují nejvíce ze všech zemí EU také v meziroční perspektivě, když oproti březnu 2024 zdražila o 44,4 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Komentář

Konec přísné dluhové brzdy v Německu a jeho dopad na evropské země

Německo, které je považováno za nejdisciplinovanější zemi, pokud jde o fiskální řízení, se rozhodlo pro radikální krok – snížit svou úvěrovou brzdu. Po období stagnace chce nastupující vláda obnovit postavení země investicemi do klíčových segmentů hospodářství – od infrastruktury až po průmysl. Zatímco na jednu stranu je tento plán pozitivní pro růst nejen Německa, ale i dalších evropských zemí, na druhou stranu bude veřejný dluh narůstat, což je v rozporu s pravidly Evropské unie (EU), říká Olívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading ve svém komentáři.