Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo má vážné problémy. Průmyslové zakázky klesly více, než se čekalo

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zakázky německého průmyslu se v červenci ve srovnání s předchozím měsícem snížily o 2,7 procenta. Pokles byl výraznější, než se čekalo, hlavně kvůli slabé poptávce ze zahraničí. Zpráva, kterou dnes zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství, naznačuje, že největší evropská ekonomika se i ve třetím čtvrtletí potýká s problémy.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali pokles zakázek o 1,5 procenta. V červnu objem zakázek naopak o 2,7 procenta vzrostl.

Domácí zakázky se snížily o půl procenta. Objednávky ze zahraničí klesly o 4,2 procenta, z toho ze zemí mimo eurozónu o 6,7 procenta. Zakázky z eurozóny o 0,3 procenta vzrostly. Nižší byl zájem o polotovary, kapitálové i spotřební.

Německá ekonomika je silně orientovaná na vývoz. V poslední době čelí vážným problémům kvůli obchodním sporům, ochlazení globální ekonomiky a nejistotě související s plánovaným odchodem Británie z Evropské unie.

"Celkově měly nové zakázky ve zpracovatelském sektoru slabý začátek třetího čtvrtletí," uvedlo ministerstvo. To v nadcházejících měsících zlepšení neočekává, zejména kvůli stále nevyřešeným konfliktům v mezinárodním obchodě a slabému podnikatelskému očekávání v průmyslu.

"Mizérie ve zpracovatelském průmyslu pokračuje. Pokles nových zakázek výrazně zvyšuje riziko recese pro německou ekonomiku," uvedl analytik VP Bank Thomas Gitzel. Dodal, že je značné riziko, že ve třetím čtvrtletí ekonomika zaznamená pokles.

Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,1 procenta. Důvodem byl slabší vývoz, hlavně do Británie. Německo je největším obchodním partnerem České republiky.

Témata:  Německo ekonomika průmysl

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.