Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maláčová: Nezaměstnanost zůstala v září na 3,8 procenta

Jana Maláčová
Jana Maláčová
Foto: Facebook

Nezaměstnanost v Česku se v září nezvýšila a zůstala na srpnové míře 3,8 procenta. Lidí bez práce meziměsíčně mírně ubylo, zhruba o 2000. Úřady práce evidovaly 277.015 nezaměstnaných. Výsledky dnes na tiskové konferenci oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Podle ní je český trh práce v dobré kondici díky úspěchu programu Antivirus, který má pomoci udržet zaměstnance ve firmách a bránit propouštění.

Podle analytiků, které ČTK oslovila, růst nezaměstnanosti v Česku teprve přijde. Dosavadní stagnaci čísel způsobují podle nich právě vládní programy na podporu zaměstnanosti, především program Antivirus.

Maláčová v této souvislosti připomněla, že se hovořilo o podzimní osmi či dokonce desetiprocentní nezaměstnanosti. Přesnější odhad jejího dalšího vývoje ale neřekla. "V těchto dnech by to bylo věštění z křišťálové koule. Jsme otevřená ekonomika, jsme závislí na tom, co se děje v zahraničí," dodala.

Témata:  nezaměstnanost Jana Maláčová

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:57

Spoření na důchod: Jak si díky penzijnímu spoření snížit daňový základ

Plánovaná důchodová reforma počítá s postupným zhoršováním výpočtu starobního důchodu a poklesu náhradového poměru při odchodu do starobního důchodu. Vlastní spoření a investování na důchod bude ještě důležitější, než je tomu nyní. Zodpovědní občané si přitom mohou díky penzijnímu spoření snižovat daňový základ. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Zájem o brigádníky letos poklesl

Zájem firem o brigádníky a sezónní pracovníky letos ve srovnání s předchozími lety poklesl. Zatímco ještě vloni nabídka letních brigád převyšovala poptávku ze strany uchazečů, tohle léto se podobná situace neočekává. Když už se nějaká nabídka objeví, jedná se ve valné většině případů o manuální práci. Uchazeči ovšem nejčastěji preferují brigády v kanceláři. Mzdové ohodnocení se podle dat personální agentury Grafton Recruitment oproti loňskému roku nezměnilo, dle novely zákoníku práce však brigádníci mohou získat nárok na dovolenou.