Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koruna je k dolaru nejsilnější za dva roky

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Komentář Tomáše Volfa: Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 korun za dolar. Naposledy byla takto silná koncem září roku 2018. Silnější koruna znamená levnější dovážené zboží a tedy i vánoční dárky objednané v dolarech.

Mezi hlavní faktory posilování koruny proti dolaru patří uklidnění situace v souvislosti s volbami v USA a předáním moci D. Trumpem J. Bidenovi, existence vakcíny proti C19 a reálné scénáře její distribuce a v neposlední řadě, částečný vliv, mohou mít i zlepšené epidemiologické podmínky v ČR. V součtu tato nová situace znamená snížení averze k riziku, takže investoři částečně přesouvají svá aktiva z bezpečnějších přístavů do těch rizikovějších, mezi které patří i koruna.

To se týká také drahých kovů, které zaznamenávají pád. Za poslední týdny se stříbro propadlo z 26,00 USD/unci na dnešních 23,40 USD/unci. Ještě více je to vidět na ceně zlata. Ta se od konce října snížila o téměř 7 % z 1960 USD/unci až k 1825 USD/unci. Drahé kovy v době nejistoty platí za uchovatele hodnoty.

Naopak radost ze silné koruny nemají čeští vývozci, kteří se díky silné domácí měně hůře dostávají na zahraniční trhy a jejich situace je o to složitější.   

Další dramatičtější posílení koruny nečekáme. Silné koruně neodpovídá ekonomická situace v ČR. Nezaměstnanost nejspíš začátkem roku poskočí výrazně vzhůru, HDP bude letos celkově v červených číslech, lidé se bojí utrácet a tristní stav veřejných financí trvalejší posílení domácí koruny komplikuje, říká Tomáš Volf z Citfin.

Témata:  CZK USA

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy