Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec dodavatelů energií se dotkl pětiny domácností

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Zkušenost s ukončením činnosti dodavatele energií a s režimem dodavatele poslední instance má téměř pětina Čechů. Každý druhý člověk pak zná ve svém okolí někoho, kdo problém s dodavatelem energie musí řešit. Ukázal to průzkum agentury STEM/MARK. Z jeho výsledků dále vyplývá, že přibližně sedm z deseti dotázaných by uvítalo snížení daně z přidané hodnoty u energií po dobu krize. V Česku v posledních týdnech ohlásilo ukončení činnosti několik distributorů plynu či elektřiny. Největší z nich je skupina Bohemia Energy.

S koncem dodavatele energií se v Česku muselo podle průzkumu vyrovnat 13 procent odběratelů elektřiny a deset procent odběratelů plynu. "Dalších 15 procent lidí má obavy, že by mohl podobný osud potkat i jejich dodavatele elektřiny či plynu, uvedl Ondřej Vácha ze společnosti STEM/MARK. Více se podle něj strachují klienti menších společností, zatímco zákazníci největších dodavatelů zůstávají v klidu.

Zhruba polovina respondentů uvedla, že má zafixovanou cenu elektřiny či plynu na dobu určitou. Tři čtvrtiny z nich na více než 12 měsíců. Delší než roční fixaci si více zařídili senioři nad 60 let, vyplývá z průzkumu

Přibližně každý šestý respondent uvedl, že v posledním měsíci obdržel informaci o tom, že brzy dojde ke zvýšení částky, kterou budou nově za energie platit. Většina ostatních očekává, že k tomu brzy dojde a uvažují nad dalšími kroky. "Více než tři čtvrtiny Čechů si plánují upravit výše záloh a dva ze tří si chtějí ověřit, zda jejich dodavatel nenabízí výhodnější produkt. Ke změně dodavatele se moc lidí zatím nechystá," podotkl Vácha.

Zprávy o plánovaném zvyšování cen energií u hlavních dodavatelů zaznamenali téměř všichni oslovení, zejména v televizi a na internetu. "V odpovědích na otázku, kdo nese za tak výrazné skokové zdražení odpovědnost, zaznívaly různorodé názory, avšak většina Čechů se shoduje, že by stát měl být tím, kdo pomůže vzniklou situaci řešit," uvedl Vácha.

Čtyři pětiny respondentů jsou přesvědčené, že stát by měl důkladněji kontrolovat nabídky dodavatelů. Pro stanovení maximální ceny se vyslovilo 73 procent dotázaných, stejně jako pro posílení role Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Snížení daně z přidané hodnoty z cen energií po dobu krize by uvítalo 72 procent lidí.

Rostoucí ceny energií vedou mnoho lidí k úvahám o úspoře výdajů na elektřinu a plyn. Přibližně každý třetí Čech uvažuje o výměně starých spotřebičů za nové, energeticky šetrnější. Růst cen přeje i úvahám nad pořízením vlastního zdroje energie. O koupi fotovoltaických panelů uvažuje pětina dotázaných, pořízení solární panelu na ohřev vody zvažuje 17 procent lidí.

Průzkum provedla agentura STEM/MARK mezi 21. a 26. říjnem. Zapojilo se do něj 1200 lidí ve věku od 18 let.

Témata:  energetika

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí cestovní kanceláře Čedok.

Rozhovor

Jak inflace ovlivňuje ceny dovolených? Pohled na rok 2024

Ceny zájezdů zůstávají díky silné pozici cestovních kanceláří stabilní, i přes rostoucí inflaci. Díky výhodným smlouvám s hotely a aerolinkami nedošlo k výraznému zdražení. Jaké jsou průměrné ceny dovolených a jak se mění preference klientů? O které destinace je největší zájem? Na otázky jsme se zeptali Kateřiny Pavlíkové, tiskové mluvčí cestovní kanceláře Čedok.