Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kim Čong-un přiznal, že Severní Korea čelí nedostatku potravin. Kilogram banánů stojí v přepočtu 958 korun

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém zasedání přiznal, že země čelí nedostatku potravin kvůli malým výnosům v zemědělství. Zemi loni zasáhly silné tajfuny následované záplavami. "Potravinová situace lidí se stává napjatou," uvedl vůdce. K nedostatku potravin podle stanice BBC vedle počasí přispívají i mezinárodní sankce a závislost Severní Koreje na Číně.

Ceny potravin v zemi stoupají, kilogram banánů v hlavním městě vyjde na 45 dolarů (958 korun) a směnné kurzy zahraničních měn zaznamenávají prudké výkyvy, uvedl server NK News, který monitoruje dění v Severní Koreji.

Před rokem Severní Korea uzavřela své hranice ještě neprodyšněji než dříve kvůli obavám z šíření nemoci covid-19. Jedním z důsledků je výrazný propad obchodu s Čínou, na kterém závisí severokorejské zásobování potravinami, hnojivy a palivem, uvádí BBC.

Kim Čong-un před straníky vyzdvihl, že národní průmyslová produkce vzrostla o 25 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Plénum po vůdcově oznámení souhlasilo s tím, že hlavním bodem programu v následujících dnech bude "otázka směřování veškerého úsilí na zemědělství v tomto roce" a "vyrovnání se s vleklou protiepidemickou situací", uvádí NK News.

Již v dubnu severokorejský vůdce připustil hrozící útrapy a vyzval k přípravám na možný "namáhavý pochod", jak se v zemi označuje hladomor z konce 90. let. KLDR byla závislá na pomoci Sovětského svazu, po jeho rozpadu v roce 1991 začalo místní zemědělství stagnovat a upadat. Nedostatek potravin tehdy vedl k úmrtí až tří milionů lidí.

Témata:  Kim Čong Un Severní Korea potraviny banány

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy