Trump se potřetí sešel s Kimem, tentokrát na mezikorejské hranici

Americký prezident Donald Trump se dnes v hraniční vesnici Pchanmundžom v demilitarizované zóně mezi Jižní a Severní Koreou potřetí setkal se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Trump společně s Kimem překročil demarkační linii a jako první prezident USA krátce vstoupil na území KLDR.

Donald Trump

Jde o krátké setkání, k němuž šéf Bílého domu Kima vybídl při příležitosti své návštěvy Jižní Koreje. Její konání potvrdil až dnes jihokorejský prezident Mun Če-in.

Oba vůdci si na demarkační linii potřásli rukou a poté vykročili směrem na severokorejské území. Poté se vrátili na jižní stranu, kde se sešli s jihokorejským prezidentem.

"Toto je historický moment," poznamenal Kim Čong-un ke krátkému Trumpovu pobytu na severokorejské půdě. "Rád vás zase vidím. Nečekal jsem, že se s vámi setkám na tomto místě," uvítal šéfa Bílého domu.

"Překročení linie mi bylo velkou ctí," řekl Trump a dodal, že mezi ním a Kimem panuje "velké přátelství". "Je to velký den pro svět," poznamenal na mezikorejské hranici. "Věřím, že toto je výraz jeho ochoty vzdát se nešťastné minulosti ve prospěch nové budoucnosti," prohlásil Trump.

Kim Čong-un uvedl, že byl "velmi překvapen" Trumpovou nabídkou ke schůzce. Podle něj bude mít setkání s Trumpem pozitivní vliv na další vývoj a označil vztah s americkým prezidentem za "skvělý".

Podle televizní stanice CNN Trump patrně Kima pozval na návštěvu Washingtonu. "Pozvu ho hned teď do Bílého domu," řekl prezident novinářům krátce poté, co se stal prvním prezidentem USA, jenž vstoupil na severokorejskou půdu.

Oba vůdci se poté ještě jednou krátce sešli s novináři a pak se odebrali k dvoustranným jednáním v Domě svobody na jihokorejské straně hranice.

Trump a Kim Čong-un se dnes setkali poprvé od jejich únorové schůzky v Hanoji, která byla předčasně ukončena.

Spojené státy požadují, aby se Severní Korea nejprve zcela vzdala vývoje jaderných zbraní, teprve potom jsou ochotny odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang by zase rád viděl postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky