Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kde se letos nejvíc vyplatí dovolená s ohledem na kurs koruny a inflaci?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Komentář Lukáše Kovandy: S blížícími se prázdninami vrcholí rozhodování Čechů, kam letos vyrazit na dovolenou. Pokud by se měli rozhodovat podle toho, kde z vyhledávaných dovolenkových destinací je letos v porovnání s loňskem nejlevněji, musí vzít v potaz hlavně dva faktory: kurs koruny vůči měně dané destinace a zároveň meziroční inflaci dané destinace. Tedy najít takovou destinaci, vůči jejíž měně koruna po zohlednění tamní inflace nejvíce posílila.

Inflace přitom byla v uplynulých dvanácti měsících mimořádná celosvětově. Vždyť inflaci vyšší, než je cíl řady centrálních bank světa, totiž inflaci vyšší než dvouprocentní, vykazuje podle letošních nejnovějších dat Bloombergu celkem 111 sledovaných zemí světa. Zato inflací na nebo pod úrovní dvou procent se může pochlubit pouze devět sledovaných zemí. 

Z měn vyhledávaných turistických destinací posílila česká koruna v uplynulém roce, tj. od 2. června 2022, do včerejška nejvíce vůči egyptské libře, a to o 42 procent. Výrazně zpevnila také vůči turecké liře, a sice o 24,5 procenta. Z evropských destinací možné dovolené zpevnila výrazně vůči norské koruně, o více než 18 procent, či vůči koruně švédské, o 13,5 procenta.

Posílení české koruny vůči egyptské libře, o zmíněných 42 procent, je dokonce tak výrazné, že překonává tamní meziroční inflaci, která letos v dubna dosáhla 30,4 procenta. Posílení české měny vůči egyptské libře tedy reálně – po zahrnutí tamní inflace – činí zhruba 12 procent. V Turecku tomu tak není, neboť tam inflace – v dubnu činila meziročně 43,7 procenta – naopak překonává uvedené posílení koruny vůči liře, a to hned o bezmála dvacet procentních bodů. Po zahrnutí turecké inflace – reálně – tak koruna i přes své výrazné zpevnění vůči liře letos disponuje v Turecku o takřka pětinu nižší kupní silou.  

Norsko v dubnu vykázalo meziroční inflaci 6,4 procenta. Češi tak letos budou v Norsku po zohlednění kursového vývoje disponovat o zhruba 12 procent vyšší kupní silou než loni. Podobně jako v Egyptě. Samozřejmě, Norsko i tak zůstává pro našince velmi drahou zemí. To však nic nemění na tom, že za poslední rok z hlediska Čecha Norsko zlevnilo takřka nevýrazněji ze všech častěji vyhledávaných dovolenkových destinací, společně s Egyptem.

Témata:  komentář dovolená

Související

Aktuálně se děje

12. září 2024 11:31

Nejčastější problémy s donáškovými službami: Co vám může zkomplikovat doručení

Se zvyšováním pohodlnosti života bezesporu souvisí i možnost objednávání jídla online. Již dlouhou dobu fungují dovážky například od pizzerií, avšak v posledních letech roste trend nákupu jakéhokoliv jídla. Největší boom tyto služby zažily v době covidu, avšak jejich obliba neustále roste a je prakticky nemožné ve větším městě nepotkat kurýra. Ti poskytují donášku jídla nejen automobily a na kole, ale také na skútrech, koloběžkách a jiných prostředcích. S jakými problémy se spotřebitelé nejčastěji setkávají? A jak je mohou řešit?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Komentář

Vyrovnané české rozpočty už v příštím roce? Jde to. Vláda ale výrazně snižuje reálné výdaje na vědu, výzkum a inovace

Od poslední minuty letošního srpna je oficiálně známa výše schodku státního rozpočtu navrhovaná pro příští rok – 230 miliard korun. Pokud by se toto číslo skutečně naplnilo, Fialova vláda za čtyři roky svého vládnutí vytvoří nominálně o zhruba o 320 miliard vyšší dluh než předchozí kabinet Babišův. Přesto by mohla už v příštím roce veřejné rozpočty dokonce vyrovnat, pokud by chtěla.