Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inflace v EU klesla na 7,1 procenta, je nejníže od začátku války na Ukrajině

Evropská unie, ilustrační fotografie
Evropská unie, ilustrační fotografie
Foto: European Union

Míra inflace v Evropské unii v květnu výrazně klesla a dostala se na 7,1 procenta, což je o procentní bod méně než v dubnu. Oznámil to dnes evropský statistický úřad Eurostat. Ceny v sedmadvacítce unijních zemí rostou nejpomaleji od loňského února, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajině. Inflace klesla i v České republice, která ale i tak zůstává s hodnotou 12,5 procenta mezi zeměmi s nejrychlejším růstem spotřebitelských cen.

U zemí eurozóny statistický úřad potvrdil předchozí rychlý odhad, podle něhož se inflace snížila z dubnových sedmi procent na 6,1 procenta.

Meziměsíčně ceny v EU i v eurozóně zůstaly na stejné úrovni. Loni v květnu, kdy ceny dlouhodobě rostly, inflace v EU činila 8,8 procenta, v eurozóně pak 8,1 procenta.

Nejrychlejší růst cen v květnu zaznamenala čtveřice států Visegrádské skupiny (V4). Výrazně nejvyšší inflaci vykázalo stejně jako v předchozích měsících Maďarsko (21,9 procenta), následované Českem a Polskem (shodně 12,5 procenta) a Slovenskem (12,3 procenta). Nejnižší míru inflace naopak registruje Lucembursko (2,0 procenta), Belgie (2,7 procenta) a Španělsko s Dánskem (shodně 2,9 procenta). Ve srovnání s dubnem se meziroční inflace snížila ve 26 zemích EU, vzrostla pouze v Nizozemsku.

Témata:  inflace EU

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.