Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Globální akcie čelí nejhoršímu týdnu od finanční krize

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Globální akcie čelí nejhoršímu týdnu od finanční krize z roku 2008. Investory znepokojují zprávy o dalším šíření koronaviru napříč Evropou. Asijské akciové trhy dnes dále klesají a reagují i na pokles akcií ve Spojených státech - Dow Jonesův index ve čtvrtek odepsal téměř 1200 bodů, což byl jeho vůbec nejprudší denní propad v historii.

Hlavní index tokijské burzy Nikkei v začátcích dnešního obchodování odepsal tři procenta a za celý týden ztrácí více než devět procent. Hlavní index australské burzy ASX200 se dnes ráno snížil o více než 3,5 procenta a uzavřel se ztrátou 3,25 procenta - nejníže za šest měsíců.

Zprávy o množících se případech nového koronaviru, zejména v Itálii, vyvolaly obavy z mnohem většího ekonomického dopadu, než se původně očekávalo, píše zpravodajský server BBC.

"Trhy byly příliš optimistické a nyní mohou být až příliš pesimistické,“ řekla BBC analytička Iris Pangová ze společnosti ING, která se specializuje na Čínu. "Asijské trhy reagovaly na COVID-19 pomalu, protože zpočátku věřily, že se jedná pouze o čínský problém - až do doby, kdy začaly prudce přibývat případy nákazy v Jižní Koreji a v Japonsku," dodala.

Indické akciové trhy dnes také výrazně poklesly. Indexy Nifty a Sensex ztratily zhruba 2,5 procenta.

Kvůli obavám z hospodářských důsledků nového typu koronaviru ve čtvrtek opět výrazně oslabily i evropské akcie. Panevropský akciový index STOXX 600 klesl o 3,75 procenta a obchodování zakončil na 389,46 bodu. To představuje jeho nejnižší závěrečnou hodnotu za více než čtyři měsíce.

Témata:  akcie ekonomika Koronavirus COVID-19

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy