Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Globální akcie čelí nejhoršímu týdnu od finanční krize

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Globální akcie čelí nejhoršímu týdnu od finanční krize z roku 2008. Investory znepokojují zprávy o dalším šíření koronaviru napříč Evropou. Asijské akciové trhy dnes dále klesají a reagují i na pokles akcií ve Spojených státech - Dow Jonesův index ve čtvrtek odepsal téměř 1200 bodů, což byl jeho vůbec nejprudší denní propad v historii.

Hlavní index tokijské burzy Nikkei v začátcích dnešního obchodování odepsal tři procenta a za celý týden ztrácí více než devět procent. Hlavní index australské burzy ASX200 se dnes ráno snížil o více než 3,5 procenta a uzavřel se ztrátou 3,25 procenta - nejníže za šest měsíců.

Zprávy o množících se případech nového koronaviru, zejména v Itálii, vyvolaly obavy z mnohem většího ekonomického dopadu, než se původně očekávalo, píše zpravodajský server BBC.

"Trhy byly příliš optimistické a nyní mohou být až příliš pesimistické,“ řekla BBC analytička Iris Pangová ze společnosti ING, která se specializuje na Čínu. "Asijské trhy reagovaly na COVID-19 pomalu, protože zpočátku věřily, že se jedná pouze o čínský problém - až do doby, kdy začaly prudce přibývat případy nákazy v Jižní Koreji a v Japonsku," dodala.

Indické akciové trhy dnes také výrazně poklesly. Indexy Nifty a Sensex ztratily zhruba 2,5 procenta.

Kvůli obavám z hospodářských důsledků nového typu koronaviru ve čtvrtek opět výrazně oslabily i evropské akcie. Panevropský akciový index STOXX 600 klesl o 3,75 procenta a obchodování zakončil na 389,46 bodu. To představuje jeho nejnižší závěrečnou hodnotu za více než čtyři měsíce.

Témata:  akcie ekonomika Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.