Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trumpovo zvolení nakoplo budapešťskou burzu. Její akcie od té doby rostou nejvíce v Evropě

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Depositphotos

Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem povzbuzuje nejen četné akciové tituly v USA, které mohou těžit z jeho hospodářskopolitických opatření. Pomáhá i některým evropským akciím, zhusta těm maďarským.

Hlavní akciový ukazatel budapešťské burzy zhodnotil od předvečera dne Trumpova zvolení do včerejška více než hlavní ukazatel kterékoli jiné burzy kontinentální Evropy, a sice o 6,8 procenta.

Investoři sázejí na to, že akciím budapešťské burzy mohou pomoci nadstandardní vztahy maďarského premiéra Viktora Orbána právě s Trumpem. A nejen s ním. Také se jeho faktickým „stínovým viceprezidentem“ Elonem Muskem, nejbohatším člověkem planety.

Například akcie maďarské telekomunikační společnosti 4iG vylétly minulý týden nejvýše za více než tři roky, neboť jeho šéf v Trumpově floridském sídle Mar-a-Lago, kam jej v rámci své delegace vzal Orbán, diskutoval obchodní příležitosti právě s Muskem.

Témata:  akcie Donald Trump Budapest, Hungary

Aktuálně se děje

12. června 2025 16:49

5. června 2025 11:34

Láká, lže, vydělává: Jak SHEIN klame spotřebitele a ničí planetu

dTest se společně s dalšími 24 spotřebitelskými organizacemi z celé Evropy a pod koordinací organizace BEUC podílí na podání stížnosti k Evropské komisi a evropským dozorovým orgánům proti společnosti SHEIN kvůli používání klamavých technik, tzv. „dark patterns“. Tyto praktiky tlačí spotřebitele k nákupům, které původně neměli v úmyslu uskutečnit, a přispívají tak k ekologickým a společenským problémům spojeným s odvětvím tzv. rychlé módy.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.