Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Akcie zbrojařů letí vzhůru. Evropa se obává odchodu USA z NATO, Zelenskyj musí jednat s Trumpem

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: FDFA Communication

Evropa bude více zbrojit a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se musí za každou cenu udobřit s americkým protějškem Donaldem Trumpem, i podepsat dohodu o nerostech, aby se nerozpadlo NATO. To je v kostce výsledek včerejšího summitu evropských lídrů v Londýně. 

Trump je tak na dobré cestě zajistit velký objem nových vojenských zakázek z Evropy pro americké zbrojaře a získat pro Ameriku podstatnou část ukrajinského nerostného bohatství, aniž ovšem Kyjevu poskytne bezpečnostní záruku.

Zelenskyj teď navíc bude vůči němu v ještě horší vyjednávací pozici.

Nakonec to bude tak, jak chce Trump, včetně ukončení války, protože Evropa jej potřebuje víc než on ji. Nebo si to alespoň evropští lídři stále myslí. To je celé.

Z vývoje ale budou těžit nejen američtí zbrojaři. Též akcie evropských zbrojařů dnes ráno výrazně rostou, Rheinmetall či BAE Systems na platformě Tradegate kolem 20 %. Rheinmetall, největší německý zbojař, od začátku ruské invaze na Ukrajinu přidal už kolem 800 %.

Největší americká banka JP Morgan dnes ráno zvýšila roční cílovou cenu evropských zbrojařů průměrně o 25 %. Strach Evropy z vystoupení USA z NATO je jim živou vodou.

Témata:  zbrojní průmysl akcie Volodymyr Zelenskyj Donald Trump

Související

Aktuálně se děje

25. května 2026 11:20

Zájem o Dluhopisy Republiky přesáhl očekávání ministerstva

Stačil týden a objednávky Dluhopisů Republiky přesáhly plánovaných 20 miliard korun. Ministerstvo financí rovnou oznámilo navýšení emise. Na první pohled to vypadá jako jasný hit. Úrok přes čtyři procenta, daňové osvobození, stát jako dlužník... Konzervativní investor má důvod zpozornět, zda je to i pro něj vhodný produkt. A tady je dobré si říct, že u investic většinou neškodí samotný produkt, ale špatný důvod, proč si ho člověk koupí. Může jich být hned několik.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Komentář

Euro: co ukazují nové studie o jeho dopadech na obchod a investice

Stěžejním argumentem stoupenců přijetí eura v Česku je ten, že jednotná evropská měna podpoří jak zahraniční obchod, tak přímé zahraniční investice v tuzemsku. Nic z toho ale nemusí být pravda. Renomované studie z poslední doby totiž konstatují prakticky nulový vliv členství v eurozóně jak na přímé zahraniční investice, tak na rozvoj zahraničního obchodu.